امروز یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

جدال بر روی سرعت ۲

جدال بر روی سرعت ۲

[vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_gallery type=”image_grid” interval=”3″ images=”4946,4947,4948,4949,4950″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نام بازی : جدال بر روی سرعت ۲

سبک : ماشین سواری رانر

سازنده : استودیو گونای

badge-g

 

جدال بر روی سرعت ۲ از بهترین بازی های ساخته شده ی ایرانی در سبک ماشین سواری ست که قطعا سرگرمی خوبی برایتان رقم خواهد زد. نسخه ی دوم پیشرفت چشمگیری در گرافیک بازی داشته و تا حدی به هدف HD بودنش نزدیک شده است. با ما همراه باشید تا نگاهی به این بازی زیبا داشته باشیم.

 

ایده و گیم دیزاین :

ایده ی بازی در کل جدید نیست و قبلا هم بازی هایی با این ایده مشاهده شده، اما نوع ماشین هایی که در این بازی میبینیم  باعث شده تا نسبت به بازی های هم سبک متفاوت به نظر برسد. متاسفانه بازی پیش داستانی ندارد و خیلی سریع و بی هدف شما را در جاده برای گاز دادن رها میکند. در مورد گیم دیزاین بازی باید گفت هر چند قابل قبول است اما در بسیاری از موارد تعادلی بین المان های اصلی بازی رعایت نشده که بسیار جای کار دارد و در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

گیم پلی : 

بازی با نمایش صحنه ی سینماتیک جذابی آغاز میشود، اما این جذابیت به دلیل توقف ماشین در شروع بازی به زودی خاتمه پیدا میکند. به نظر میاید بهتر بود بعد از نمایش این صحنه، ماشین از همان ابتدای بازی با سرعت در حال حرکت باشد و گیمر ادامه ی صحنه ی سینماتیک را بازی کند چون حس این توقف بعد از سینماتیک برای شروع بازی از جذابیت هیجان بازی کم میکند. کنترل ماشین به خوبی پیاده سازی شده و مشکل خاصی در آن دیده نمیشود. ماشین های انتخاب شده دارای “مقاومت” هستند که میتوانید با جمع کردن امتیاز آن را بیشتر کنید، به غیر از این میتوانید امتیاز خود را برای باز کردن جاده های جدید،آزاد کردن نیترو،پر کردن مقاومت و آزاد کردن اسلحه ی ماشین خرج کنید. همین سیستم آپگرید بازی از ضعیف ترین قسمت های بازی ست. جدا از این مسئله که آپگرید هر ماشین قابل ارتقا به درجه های بالاتر نمی باشد، با آزاد کردن تمام آن ها متوجه خواهید شد که بالانس لازم در طراحی مرحله با تمام آپگرید ها انجام نگرفته و بازی به زودی بیش از حد یکنواخت و آسان میشود. همچنین آپگرید اسلحه ی ماشین به خوبی پیاده سازی نشده و کاربرد چندانی ندارد. سینماتیک گرفتن نیترو هم بسیار جالب طراحی شده و از ویژگی های مثبت بازی می باشد. در بازی باید از بین ماشین های مقابل تان لایی بکشید، متاسفانه این ماشین ها کاملا ایستاده به نظر میرسند و انگار هیچ حرکتی ندارند! نقش پلیس در بازی اهمیت چندانی ندارد و پلیس ها با سد راه کردن دردسر خاصی برایتان ندارند و با خیال راحت میتوانید از کنارشان عبور کنید. پس از چند دقیقه بازی، پلیس با ماشین یا هلی کوپتر به دنبال شما میاید که متاسفانه اصلا خوب پیاده سازی نشده و بار اول شما را کاملا گیج میکند و نمیدانید چگونه باید از دست آن ها فرار کنید! در کل سازنده بازی را به خوبی پیاده سازی کرده اما در ترکیب کردن مکانیک ها برای جذابیت بیشتر بازی موفق عمل نکرده است.

 

گرافیک : 

یکی از مهمترین ویژگی های مثبت بازی گرافیک و کیفیت آن است که نسبت به سایر بازی های ایرانی واقعا چشم گیر می باشد. نورپردازی مناسب، استفاده از تکسچرهای مناسب و با کیفیت، لایت مپ های بسیار خوب و … در کنار اجرای روان بازی و حجم مناسب بسیار تحسین برانگیز است. جاده ها از تنوع جالبی برخوردارد هستند و جزئیات محیطی قابل قبولی دارند که رضایت شما را جلب میکند. ماشین هایی که توسط گیمر کنترل میشوند از مدل سازی جالبی بهره میبرند و کیفیت آن ها مورد قبول است اما در مقابل ماشین هایی که در جاده وجود دارند بسیار ساده و ابتدایی طراحی شده اند و تکسچر خاصی برای آن ها در نظر گرفته نشده و حتی از تنوع مدل هم بهره مند نشده اند. ماشین های پلیس هم دقیقا همان مدل ماشین های جاده هستند با این تفاوت که تکسچر متفاوتی دارد. یکی از بدترین قسمت های گرافیکی بازی، مدل هلی کوپتر پلیس است که بسیار ساده و ابتدایی ست و اصلا به حال و هوای بازی نمیخورد. صحبت از حال و هوای بازی شد و باید بگویم عدم تطابق آیتم های گرافیکی بازی یکی از بزرگترین مشکلات گرافیکی جدال بر روی سرعت است. یعنی بازی تکلیف ش مشخص نیست که میخواهد رئال باشد یا فانتزی. طراحی جاده و ماشین های قابل کنترل بسیار جدی به نظر میرسد در صورتیکه ماشین و هلی کوپتر پلیس و ماشین هایی که در جاده هستند و پارتیکل هایی که برای تیراندازی و انفجار استفاده شده همگی فانتزی می باشند و به تم اصلی کار نمیخورد.

 

صداگذاری : 

این قسمت از بازی به خوبی انجام شده. هر چند مشکلاتی مانند لوپ پلی شدن آخرین صدای اجرایی هنگام باختن به چشم میخورد. موزیک منوی بازی جالب است اما بسیار کوتاه می باشد و بیش از حد لوپ میشود. موسیقی بازی هم در کل مورد قبول است اما تنوع خاصی ندارد. افکت های صوتی هم جدا از صدای تیراندازی ماشین، قابل قبول هستند.

 

رابط کاربری : 

این بازی از منوی سه بعدی بسیار خلاقانه و زیبا بهره میبرد که حتما نظرتان را جلب میکند. فضاسازی و حرکات دوربین منو به خوبی انجام شده و جذابیت آن را دو چندان کرده است. البته منوی توقف بازی مانند منوی اصلی چشم گیر نیست و بسیار ساده طراحی شده است.

 

نتیجه گیری : 

جدال بر روی سرعت ۲ از نظر فنی بسیار خوب پیاده سازی شده که میتواند برای شما سرگرمی مناسبی باشد. امیدواریم از بازی کردن آن لذت ببرید.

 

منتقد : مجید توکلی

۶٫۲۵  ۱۰ ايده و گيم ديزاين
۱٫۵ ۲  ايده
۳٫۵ ۵ گيم ديزاين
۱٫۲۵ ۲ خلاقيت در ايده و گيم ديزاين
۰ ۱ پيش داستان
۷٫۲۵  ۱۰ گيم پلي
۲ ۲ کنترل ماشين
۱٫۵ ۲ سيستم ارتقا ماشين
۱ ۱ پياده سازي فني
۰٫۵ ۱ سبک هاي بازي
۰٫۵ ۱ روند مراحل
۰٫۷۵ ۱ سرگرمي مخاطب
۰٫۵ ۱ هيجان
۰٫۵ ۱ خلاقيت
۹  ۱۰ گرافیک و فضا سازي
۲ ۲ نورپردازي
۲ ۳ مدل ماشین ها
۳ ۳ جزئیات جاده
۲ ۲ تنوع جاده ها
۸  ۱۰ صداگذاري
۳٫۵ ۴ صدای ماشین
۱ ۱ موسيقي منوي اصلي
۰٫۵ ۱ موسيقي مراحل
۳٫۵ ۴ افکت هاي صوتي
۹٫۵  ۱۰ رابط کاربري
۲ ۲ خلاقيت در طراحي منو
۱ ۱ منوي اصلي
۱ ۱ منوي توقف
۲ ۲ استفاده از افکت و انيميشن در منو
۱٫۷۵ ۲ طراحي گرافيک منو
۱٫۷۵ ۲ طراحي HUD
 ۸  ۱۰ مجموع امتياز از ۱۰
۴۰/ ۵۰

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]