امروز یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

عروسک کُش

عروسک کُش

[vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_gallery type=”image_grid” interval=”3″ images=”4371,4372,4373,4374″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]نام بازی : عروسک کُش

سبک : Arcade
سازنده : Try Again

bazaar-dl

 

در اين روزهايي که مطمئن هستيم شما هم فشار زيادي از مشکلات زندگي را تحمل ميکنيد، شايد بد نباشد تا عصبانيت تان را بر سر عروسک هاي بيچاره خالي کنيد و به جمع “عروسک کُش” ها بپيونديد ! عروسک کش از فان ترين و باحال ترين بازي هاي ايراني ست که ميتوانيد تجربه کنيد !

ايده و گيم ديزاين :
بازي در سبک Arcade طراحي شده و شما را به رکورد زني تشويق ميکند و حتي ميتوانيد امتياز خود را به صورت آنلاين ثبت کنيد تا بفهميد بين قاتل عروسک ها رتبه ي چندم را داريد !! عروسک هاي بيچاره از بالا به پايين صفحه پرتاب ميشوند و شما بايد با سلاح مختلف دخل آن ها را بياوريد و از پخش و پلا شدن شان در صحنه لذت ببريد ! ايده ي بازي تحسين برانگيز است و گيم ديزاين آن، آنقدر هوشمندانه کار شده که شما را درگير کسب کردن دستاوردهاي بازي ميکند و حتي به سمت خريدن سلاح هاي متفاوت بازي ميکشاند!

گيم پلي :
وارد بازي که ميشويد، دو سلاح به رنگ آبي و قرمز در سمت راست و چپ صفحه برايتان مهيا شده که ميتوانيد با لمس طرف راست و چپ صفحه ي نمايش تان از آن ها براي نابودي عروسک هاي همرنگ با سلاح، که به پايين پرت ميشوند استفاده کنيد. با نابودي هر عروسک يک امتياز به شما اضافه ميشود که ميتوانيد سلاح هاي متفاوت موجود در فروشگاه بازي را آزاد کنيد و از آن ها لذت ببريد. بازي ضربات زنجيره اي (combo) شما هم نمايش ميدهد ولي در نهايت جز کسب دستاوردهاي جديد فايده اي برايتان ندارد. معمولا بعد از ضربه ي زنجيره اي يک پاداشي که بيشتر به “قدرت” مربوط ميشود به گيمر داده ميشود، براي مثال در اين بازي سازنده ميتوانست بعد از يک ضربه ي زنجيره اي ۱۰x قدرت نابودي تمام عروسک ها در صحنه را به گيمر بدهد که بسيار لذت بخش بود. البته در اين حالت احتمالا دستگاه شما منفجر شود ! چون هر يک از عروسک ها با فيزيک Ragdoll پياده سازي شده اند و دستگاه پردازش فيزيکي زيادي را تحمل ميکند. شايد همين امر باعث شده تا “عروسک کش”، “باطري کش” هم بشود ! حتما هنگام بازي متوجه مصرف شديد باطري دستگاه تان خواهيد شد. صحبت از “قدرت” شد و ياد پاورآپ افتاديم که جايش در اين بازي بسيار خالي ست ! سازنده به تنوع سلاح ها براي گيمر بسنده کرده در حالي که ميتوانست قدرت هاي خاصي هم به گيمر بدهد تا لذت بازي را دو چندان کند. موقع کشتن عروسک ها، جاي خالي لرزش دستگاه و دوربين حس ميشود که ميتوانست بيشتر حس استفاده از سلاح را به گيمر بدهد. سلاح هاي بازي متفاوتند و تجربه ي آن ها لذت بخش خواهد بود اما انتظار داشتيم عملکرد اسلحه ها با هم تفاوت بيشتري داشته باشد. مثلا “کيسه ي بکس”، “کفش”، “شمشير” جز عملکرد فيزيکي پرت کردن عروسک ها تفاوت چنداني ندارند. پيشنهاد ميدهم سازنده حتما براي ساخت يک mod خشن از بازي اقدام کند. فرض کنيد با اسلحه ها به خشن ترين شکل ممکن دخل عروسک ها را بياوريد و شاهد ريخته شدن خون آن ها در صحنه باشيد، واقعا لذت بخش است و بخش زيادي از خشونت تان را خالي ميکند !!

گرافيک :
بنظر ميرسد اين بخش از بازي جاي کار دارد و به خوبي گيم ديزاين و برنامه نويسي بازي نشده. قيافه ي عروسک ها با مزه است و سازنده ميتواند با تنوع گرافيکي بيشتر در ساخت انواع عروسک ها بازي را جذاب تر کند. پيش زمينه ي بازي ميتواند قشنگ تر از اين باشد و اين قسمت آيتم خوبي براي فروشگاه بازي ست تا با دستاوردهاي متفاوت بتوانيم پيش زمينه ي بازي را هم عوض کنيم ! راستي از اين نگذريم که آيکون بازي هم بسيار جالب طراحي شده است.

صداگذاري :
آهنگساز بازي محبوب “بتل فيش” صداگذاري و آهنگسازي اين بازي را انجام داده، از همان ابتدا متوجه ميشويد که “عروسک کش” در اين زمينه کمي متفاوت عمل کرده، ديالوگ هايي که توسط گوينده ي نه چندان با ادب بازي گفته ميشود به فان بودن بازي اضافه کرده است. صداي اسلحه ها خوب طراحي شده اما با “بم” کردن آنها حس بهتري از شليک يا زدن عروسک ها به ما ميدهد. يکي از ايراداتي که ميتوان به صداگذاري اين بازي گرفت اين است که با چند بار کليک کردن روي دکمه ي “خريد” در فروشگاه بازي، مشاهده ميکنيم که صداي ديالوگ چندين بار پشت سر هم پخش ميشود که بايد با کدنويسي کنترل شود.

رابط کاربري :
طراحي منوي بازي و انيميشن ها در کل قابل قبولند و  تمام گزينه ها به راحتي در دسترس هستند، اما طراحي گرافيکي آن چنگي به دل نميزند. با توجه به اينکه گيم پلي بازي بسيار خوب طراحي شده انتظار ميرود تا در اين بخش هم سازنده ها دقت بيشتري به خرج دهند.

نتيجه گيري :
عروسک کش را ميتوان جز بهترين و سرگرم کننده ترين بازي هاي آرکيد ايراني جاي داد که به راحتي توانايي رقابت در بازارهاي خارجي را دارد. با آرزوي موفقيت هر چه بيشتر براي سازندگان اين بازي.

منتقد : مجید توکلی

 

  ۸  ۱۰ ایده و گیم دیزاین
 ۳ ۳  ایده
 ۲ ۳ گیم دیزاین
 ۳ ۴ خلاقیت در ایده و گیم دیزاین
 ۱۱  ۱۵ گیم پلی
 ۲ ۲ کنترل بازی
 ۲ ۲ میزان سرگرمی مخاطب
 ۰٫۷۵ ۱ پیاده سازی فنی المان ها
  ۱٫۵ ۲ خلاقیت در طراحی روند بازی
 ۱ ۱ سنجش واکنش
 ۰ ۲ پاور آپ ها
 ۱ ۱   چالش ها
 ۱ ۲  هیجان
 ۰٫۷۵ ۱   wave ها
 ۱ ۱ ریتم و ضرباهنگ بازی
 ۷  ۱۰ گرافیک
 ۴ ۵ طراحی گرافیک
 ۳ ۵  خلاقیت
 ۵ ۵ صداگذاری
 ۲ ۲ موسیقی
 ۳ ۳ افکت های صوتی
 ۶  ۱۰ رابط کاربری
 ۱ ۲ خلاقیت در طراحی منو
 ۱ ۱ منوی اصلی
 ۰ ۱ منوی توقف
 ۱ ۲ استفاده از افکت و انیمیشن در منو
 ۱٫۵ ۲ طراحی گرافیک منو
 ۱٫۵ ۲ طراحی HUD
۳۷  ۵۰ مجموع امتیاز
 ۷٫۴ / ۱۰

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]