امروز یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

۴۱۱۴۸

۴۱۱۴۸

[vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” interval=”3″ images=”4078,4079,4064,4063″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self”][vc_column_text]

نام بازی : ۴۱۱۴۸

سبک بازی : ماجراجویی

سازنده : مهدی فنائی

bazar

مقدمه :

به جرات میتوان گفت ۴۱۱۴۸ که نامی آشنا برای تمام گیمرهای ایرانی ست، بهترین بازی ایرانی ساخته شده تحت پلتفرم اندروید می باشد. قطعا رمز موفقیت ۴۱۱۴۸، روایت داستان بسیار خوب، معماهای جالب و از همه مهمتر، توجه به کیفیت و جزئیات صحنه هست. قصد داریم تا نقدی در مورد این عنوان آشنا داشته باشیم.

داستان و ایده ی کلی (۱۰) :

تا به امروز، شاهد تکمیل شدن ۳ قسمت از بازی ۴۱۱۴۸ هستیم. در هر اپیزود چیزی که توجه شما را جلب میکند، پیشرفت بازی در روایت داستان و گیم پلی های سرگرم کننده است که در اپیزود سوم به اوج خودش میرسد. ایده ی کلی بازی، سبک اشاره و کلیک (Point & Click) می باشد که به خوبی پیاده سازی شده و بازی سعی میکند شما را با معماهای مختلف و کشف رمز و رازهایی که مربوط به روایت داستان بازی ست سرگرم کند. در این بازی برای اولین بار در بازی های اندرویدی ایرانی شاهد کات سین های مختلفی هستیم که در تعریف داستان بازی نقش اساسی دارند. این بازی در دو قسمت اول بیشتر شما را سرگرم معماهای مختلف میکند و در قسمت سوم علاوه بر آن به داستان پردازی بیشتری میپردازد. دیالوگ های بازی بسیار خوب نوشته شده اند و گیمر را به خوبی جذب بازی میکند، سازنده خوب میداند که چطور با نوشتن دیالوگ ها، به گیمر برای ادامه ی بازی انگیزه بدهد، این انگیزه در اواخر قسمت سوم بازی که هدف تان مبارزه برای صلح می باشد به اوج خودش میرسد. عکس العمل کاراکترهای بازی هنگام گفتن دیالوگ توجه سازنده به جزئیات طراحی بازی را میرساند. روایت داستان به خوبی شکل گرفته و شما پس از سپری کردن مراحل و حل معماها، کم کم از داستان زندگی خود در گذشته با خبر میشوید. جالب است که در ۴۱۱۴۸ سازنده حتی به شخصیت پردازی کاراکترهای مختلف هم توجه ویژه ای داشته و این نقطه ی قوت این بازی محسوب میشود. علاوه بر شخصیت پردازی خوب کاراکتر اصلی بازی، پرداختن به شخصیت “خخخ” از مهم ترین دلیل جذابیت بازی در قسمت سوم بازی می باشد. وجود یک همراه صمیمی مانند”خخخ” که به نظر میرسد یک موجود پرنده مانند است، در کنار دیالوگ های جالبی که از شخصیت شوخ طبع ش نشات میگیرد به زیبایی بازی اضافه کرده. در کل میتوان گفت داستان ۴۱۱۴۸ از بهترین داستان هایی است که تا امروز در صنعت نو پای بازی سازی ایران شاهد بوده ایم.

گیم پلی (۱۰) :

اولین چیزی که در گیم پلی بازی احساس میشود، کنترل روان کاراکتر بازی ست که با سبک اشاره و کلیک پیاده سازی شده. انیمیشن های ساخته شده برای راه رفتن کاراکتر بسیار خوب طراحی شده، شما میتوانید با تاچ کردن روی هر شی که در محیط اطراف وجود دارد اطلاعاتی در مورد آن بدست بیاورید که در اتمسفر بازی و روایت داستان کمک ویژه ای میکند. حرکت دوربین در گیم پلی به خوبی پیاده سازی شده، دوربین هنگام راه رفتن کاراکتر کمی به عقب میرود و هنگام ایستادن کاراکتر کمی جلوتر میاید که جذابیت نمایش محیط در صفحه را زیاد کرده. بازی از همان قسمت اول شما را با کشف راه حل معماهای طراحی شده سرگرم میکند. ممکن است معماهای قسمت اول و دوم بازی برای شما کمی گنگ بنظر بیاید، اما این مشکل در قسمت سوم کاملا برطرف شد و معماهای بازی منطقی تر و جذاب تر هستند. مشخص است که این قسمت از بازی پیشرفت ویژه ای داشته و گیم پلی آن بیشتر به گیمر میچسبد که یکی از دلایل ش همین “گنگ” نبودن معماهای بازی ست. جالب است که سازنده توجه ویژه ای به مکانیک “کرفتینگ” داشته، بطوریکه برای حل برخی از معماهای بازی شما باید شی های مورد نیاز را جمع آوری کنید و با آن ها یک آیتم جدید درست کنید. سازنده علاوه بر داشتن ایده های جالب برای گیم پلی، به خوبی توانسته آن ها پیاده سازی کند. از این ایده های خوب میتوان به سیستم اسکن دست اشاره کرد که با نگه داشتن انگشت خود روی دستگاه اسکن دست این عمل انجام میگیرد و در آنجا واقعا حس اسکن شدن انگشت تان به شما دست میدهد ! در قسمت سوم وجود شخصیتی به نام “خخخ” به خوبی باعث تنوع گیم پلی شده، و کنترل کردن این شخصیت برای کمک کردن به خودتان حس جالبی را منتقل میکند ! از بهترین قسمت های گیم پلی میتوان به “مبارزه با گالو” در همین قسمت از بازی اشاره کرد که واقعا خوب و خلاقانه طراحی شده و مهمترین ویژگی این قسمت، مدت زمان گیم پلی ست که حداقل میتواند تا ۳۰ دقیقه گیمر را سرگرم مرحله کند.

فضاسازی (۱۰) :

در ۴۱۱۴۸ قطعا متوجه فضاسازی و توجه به جزئیات محیط خواهید شد و گرافیک هنری بازی شما را جذب خواهد کرد. ترکیب کردن کاراکتر سه بعدی با محیط دو بعدی جذابیت خاصی به بازی بخشیده. چکیدن خون از جنازه ها و پشه های سرگردان کنار آن ها و استفاده مناسب از سیستم های ذره ای (پارتیکل ها) مانند بارش باران و … فضای بازی را برای گیمر ملموس تر کرده است. همچنین، نورپردازی محیط با توجه به دو بعدی بودن بازی واقعا تحسین برانگیز است. کاملا مشخص است که سازنده برای طراحی کاراکترهای مختلف و انیمیشن آن ها که همگی در روایت داستان موثر هستند، زحمت و وسواس زیادی به خرج داده و توجه به جزئیات کاراکتر مانند فیزیک لباس جذابیت زیادی به صحنه های گفتگوی بازی اضافه کرده است.

صداگذاری (۱۰) :

بازی در نوع خودش صداگذاری بسیار خوبی دارد. موزیک منوی بازی به خوبی انتخاب شده و از همان ابتدا گیمر را جذب میکند و موسیقی مرحله هم کاملا متناسب با اتمسفر بازی انتخاب شده، همچنین افکت های صوتی مثل راه رفتن کاراکتر و … به خوبی پیاده سازی شده اند.

رابط کاربری (۱۰) :

از همان اول جذابیت منوی بازی برایتان چشمگیر خواهد بود. وجود راهنمای کنترل بازی از نکات مثبت محسوب میشود و انتخاب گرافیک بازی در سطوح مختلف و غیر فعال کردن افکت ها در کنار نمایش فریم ریت (در قسمت دوم) از امکانات جالب تنظیمات بازی ست.

نتیجه گیری (۱۰) :

در بازی ۴۱۱۴۸ احترام به مخاطب و شعور گیمر را احساس میکنید و قطعا سرگرمی خوبی برای شما رقم خواهد زد. این بازی را میتوان از بهترین بازی های ساخته شده ی ایرانی دانست که ارزش حمایت هر چه بیشتر گیمرهای ایرانی را دارد. با آرزوی موفقیت هر چه بیشتر برای سازنده ی این عنوان.

منتقد : مجید توکلی

۱۰ ایده – داستان – گیم دیزاین
۱ ۱  ایده
۲ ۲ گیم دیزاین
۲ ۲ خلاقیت در ایده و گیم دیزاین
۲ ۲ داستان
۳ ۳ روایت داستان
 ۱۰ گیم پلی
۵ ۵ خلاقیت در طراحی مراحل
۲ ۲ مدت زمان گیم پلی
۲ ۲ کنترل کاراکتر
۱ ۱ پیاده سازی فنی المان ها
 ۱۰ فضا سازی
۲ ۲ نورپردازی
۲ ۲ استفاده از مدل ها در صحنه
۱ ۱ تکنیک های گرافیکی
۱ ۱ تنوع در فضاسازی
۲ ۲ طراحی کاراکتر
۲ ۲ انیمیشن
۱۰ صداگذاری
۱ ۱ موسیقی منوی اصلی
۲ ۲ موسیقی مرحله
۱ ۱ افکت های صوتی منو
۴ ۴ افکت های صوتی مرحله
۲ ۲ صدای دیالوگ ها
 ۱۰ رابط کاربری
۲ ۲ خلاقیت در طراحی منو
۱ ۱ منوی اصلی
۱ ۱ منوی توقف
۲ ۲ استفاده از افکت و انیمیشن در منو
۲ ۲ طراحی گرافیک منو
۲ ۲ طراحی HUD
 ۱۰ مجموع امتیاز از ۱۰
۵۰ / ۵۰

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

2 نظر ارسال شده. نفر بعدی شما باشید!

 • امیرمحمد گفت:

  سلام. یعنی شک نکنید اگه به این بازی نمره ده رو نمیدادید دیگه هرگز سراغ سایتتون نمی اومدم عالی بود

 • سلام. امیدوارم صاحب سایت اجازه بدن تا این دیدگاه من که دارای نقد کوتاهی از بازی ۴۱۱۴۸ هست در دید عموم قرار بگیره. چند مورد هست که از دید دوستان دور مونده و من حقیر جرات کردم و اونها رو در وبلاگ زیر بیان کردم:
  http://naghd41148.mihanblog.com/post/1#commentlist
  امیدوارم خوانندگان خوششون بیاد

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  * Copy This Password *

  * Type Or Paste Password Here *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.