۴۱۱۴۸ اپیزود ۴

مجید توکلی

By مجید توکلی on مرداد ۳۱, ۱۳۹۵

badge-g

نام بازی : ۴۱۱۴۸ قسمت چهارم

سازنده : مهدی فنائی

سبک : ماجراجویی

بلاخره پس از چندین ماه قسمت چهارم بازی محبوب ۴۱۱۴۸ منتشر شد. این بازی که حاصل ماه ها تلاش تک نفره ی بازی ساز زبردست ایرانی “مهدی فنائی” ست این بار آمده تا اکشن و سینمایی تر شود و گره های داستانی را با روایت قوی برای مخاطبانش باز کند.
اولین چیزی که حتما توجه شما را جلب میکند، افزایش کیفیت بازی در زمینه ی طراحی گرافیکی ست، این بار مهدی فنائی دست به کار شده تا جزئیات و طراحی های زیباتری را به گیمر ارائه دهد و از تکنیک های گرافیکی زیبایی استفاده کرده، ازین تکنیک ها میتوان به استفاده از لنر فلیر (lens flare) اشاره کرد که کاربرد آن در یک بازی دو بعدی بسیار عالی پیاده سازی شده و به زیبایی های صحنه کمک ویژه ای کرده است. ظرافت و دقت های خاصی در طراحی های بازی دیده میشود و همین امر باعث خاص بودن اتمسفر این بازی نسبت به دیگر بازی های ایرانی ست. جا دارد تا به سازنده ی بازی خسته نباشید عرض کنیم و بگوییم که به خوبی توانسته از عهده ی طراحی های گرافیکی بازی بر بیاید، واقعا تک نفره کار کردن با این کیفیت عالی زحمت زیادی را میطلبد و امیدواریم این قسمت از سری بازی های ۴۱۱۴۸ نتیجه ی خوبی برای سازنده داشته باشد.

نکته ی جالب توجه این است که در کنار افزایش کیفیت، حجم بازی هنوز مناسب است و مصرف باطری در طی یکی دو ساعت گیم پلی این بازی کاملا منطقی و بهینه می باشد. یکی دو ساعت گیم پلی ؟ بله درست شنیدید، این نسخه نسبت به نسخه های قبلی گسترده تر شده و از تنوع بیشتری برخوردار است. اگر برای بار اول قسمت چهارم را بازی میکنید، این بازی توانایی سرگرم کردن مخاطب را تا دو ساعت یا حتی بیشتر دارد. اگر برای بار دوم بازی میکنید و تمام روش های رد کردن مراحل را میدانید، باز هم میتوانید از یک ساعت گیم پلی لذت ببرید. در این نسخه سازنده به روایت داستان بیشتری میپردازد و به خوبی میتواند داستان را به مخاطب القا کند و سعی میکند تا گیمر را با شخصیت پردازی های مختلف کاراکترهای بازی از جمله شخصیت اصلی درگیر کند. این نسخه تا حد زیادی از فضای معمایی بودن ش خارج شده و بیشتر اکشن تر و سینمایی تر شده است. البته در بازی یک معما هم وجود دارد، اما پیچیدگی خاصی ندارد و حتما با کمی گشت و گزار در محیط و فکر کردن میتوانید از عهده ی آن بر بیایید. در عوض سازنده تصمیم گرفته تا بازی را سینمایی تر کند، اسلحه به دست گیمر بدهد تا در سینماتیک های جذاب بازی با سوئیپ کردن درس خوبی به شخصیت های منفی داستان بدهد.

باید بگوییم که سینماتیک های بازی بسیار عالی طراحی شده و جای تقدیر دارد، هر چند که حرکات لمسی سوئیپ در برخی جاها انگار تشخیص داده نمیشود و فرصت کافی به گیمر برای عکس المعمل داده نمیشود و این ممکن است کمی به ذوق گیمر بزند و شاید این مشکل باعث شود تا شما بارها سینماتیک ها را بازی کنید تا به سختی موفق به رد کردن آن ها بشوید. تنها ضعفی که در سینماتیک ها دیده میشود میتوان به این قسمت اشاره کرد که هنگام بازگشتن به کلیسا با سینماتیک های کوتاهی مواجه میشوید که انگار سعی در ترساندن گیمر دارند اما این قسمت از بازی نتوانسته حس ترس را به خوبی به گیمر منتقل کند و کمی ساده و مصنوعی به نظر میرسد.

یکی دیگر از نقاط قوت بازی، روایت دیالوگ های بازی ست که بسیار جالب طراحی شده و مشخص میکند که دقت زیادی برای آن به کار برده شده، به غیر از حرکات ظریف دوربین بازی در این مواقع، کاراکترها نسبت به دیالوگ هایشان انیمیشن های مختلفی دارند که به انتقال احساس به مخاطب کمک ویژه ای میکند. ممکن است بعضی مواقع به این فکر کنید که واقعا حیف این دیالوگ هاست که یک صداپیشه ندارد تا آن ها را با جذابیت ویژه ای بیان کند، اما این را میتوان جز سبک بازی دانست و قبول کرد. صحبت از انیمیشن شد، شاید بتوان تنها ضعفی که در انیمیشن دیده میشود، فریم های راه رفتن آرام کاراکتر است که به نظر میرسد با سرعت آن همخوانی ندارد. سرعت حرکت کاراکتر بیشتر از تعداد فریم هایی ست که برای انیمیشن آن در نظر گرفته شده، البته برای متوجه شدن این نکته دقت زیادی لازم است و ممکن است به راحتی بتوان از آن چشم پوشی کرد. صداگذاری بازی از دیگر قسمت های عالی قسمت چهارم است که سازنده با حساسیت خاصی به آن پرداخته، در خیلی از مواقع همخوانی موزیک و افکت های صوتی با سینماتیک و انیمیشن های کاراکترها مثال زدنی ست که قابل تحسین است. البته به نظرمان صدای راه رفتن کاراکتر صدای مناسبی نیست و کمی مصنوعی و خشک به نظر میرسد.

کمی جلوتر که بروید، بازی شما را با یک نکته ی جالب گیم دیزاین آشنا میکند، سازنده به شما حق انتخاب بین دو راه میدهد که میتوانید گیم پلی متفاوتی را تجربه کنید. هر چند که بازی کردن یک شوتر ساید اسکرول با یکی از راه ها بسیار جالب به نظر میرسد اما سخت بودن بیش از اندازه ی آن قسمت گیمر را اذیت میکند و متاسفانه بعد از کشتن دشمن ها نمیتوان از نتیجه ی نهایی آن راضی بود، چرا که در این راه بازی شما را با یک پایان بی معنی رو به رو میکند و گیمر با دست و پنجه نرم کردن با کشتن دشمن ها فکرش را نمیکند که کمی جلوتر قرار است حالش گرفته شود! هر چند وجود تصمیم گیری بازی را جذاب تر کرده و شما را با مکانیک های جدیدی رو به رو میکند اما ممکن است مانند ما از پایان آن رضایت کافی نداشته باشید. اگر این تصمیم گیری بر روی داستان بازی اثر میگذاشت میتوانست نتیجه ی مطلوب تری را داشته باشد و بیشتر به مکانیک تصمیم گیری شباهت داشته باشد. از بدترین قسمت این بخش این است که پس از رو به رو شدن با این پایان باید بازی را از اول بازی کنید و این واقعا برای گیمر عیجب و غریب است و ممکن است از دست سازنده ی بازی عصبانی شود! با توجه به اینکه سیستم ذخیره ی بازی به خوبی طراحی شده و چک پوینت های مناسبی برای بازی در نظر گرفته شده بهتر بود تا سازنده گیمر را به یکی دو سیو قبلی برمیگرداند واو را مجبور به بازی از اول نمیکرد.
از دیگر ویژگی های جالب گیم دیزاین، طراحی مکانیک کار کردن با دستگاه ترنسفورم توسط سنسورهای ژیروسکوپ دستگاه است، این کار به خوبی باعث تنوع بازی شده و دقیقه ای شما را از فضای اصلی گیم پلی بازی دور میکند.

در نهایت باید از پایان زیبای بازی بگوییم. بازی به خوبی به پایان میرسد و ممکن است حتی در ذهن شما ماندگار شود. چیزی که بسیاری از بازی ها و حتی فیلم های ایرانی از آن بی بهره اند. پایان بازی به گونه ای ست که نوید قسمت پنجم بازی را میرساند. البته به گفته ی سازنده ی بازی، ساخت اپیزود پنجم در صورتی محقق میشود که این نسخه از نتیجه ی فروش خوبی برخوردار باشد و امیدواریم با همکاری شما عزیزان این اتفاق بیفتد.

سایت دِولاگ به دلایل زیر شما را دعوت به حمایت از این بازی میکند :
ساخت یک بازی با این سطح کیفیتی، داستان و روایت، سینماتیک، مکانیک های جالب، معما و .. نیاز به حوصله ی بسیار زیاد، تخصص عالی و پشتکار دارد. قطعا ۴۱۱۴۸ از بهترین بازی های ایرانی ست، اگر بگوییم حتی بهترین است اغراق نکرده ایم. قطعا سازنده ی بازی باید نتیجه ی زحمات چندین ماه خود را از فروش بازی ببیند تا تصمیم بگیرد ساخت بازی را ادامه دهد. اگر ۴۱۱۴۸ فروش خوبی داشته باشد، سازنده های ایرانی امیدوار تر خواهند شد، چرا که محصولات شان به ثمر میرسد و میتوانند در این راه پیشرفت کنند و بازی های بهتری به بازار ارائه دهند، در غیر این صورت بازی سازان دلسرد میشوند و تصور کنید به دلیل عدم فرهنگ کپی رایت و پخش شدن رایگان بازی ها در کانال های تبلیغاتی تلگرام که ضربه ی سنگینی به فروش بازی میزند، دست از ساخت بازی بردارند. آن موقع نه تنها گیمرهای ایرانی بلکه تمامی ما در آرزوی پیشرفت صنعت بازی سازی ایرانی خواهند ماند و دیگر راهی برای پیشرفت در این صنعت برای آیندگان نمی ماند. قطعا این حرف ها مختص تمام بازی های ایرانی با این سطح کیفیت هست.
بنابراین بیایید از خودمان شروع کنیم برای داشتن آینده ای بهتر، فرهنگ کپی رایت را اول در خودمان ایجاد کنیم و سپس به دیگران یاد بدهیم. یاد بدهیم که برای ساخت بازی ماه ها فرصت لازم است و سرمایه های زیادی میخواهد، بازی سازی از سخت ترین زمینه های رشته ی کامپیوتر است، یاد بدهیم که برای جبران این زحمت ها و استفاده از هر محصول بازی باید بهای آن را به سازنده پرداخت کنیم، و یاد بدهیم که بازی های پولی را در کانال های رایگان تلگرام یا در سایت و رسانه های مختلف پخش نکنیم که این کار اوج بی انصافی و رفتاری کاملا غیر انسانی ست.

قطعا قسمت چهارم ۴۱۱۴۸ میتواند تجربه ی خوبی را برای گیمرهای ایرانی رقم بزند.
با آرزوی موفقیت برای تمام بازی سازان ایرانی و پیشرفت روز افزون صنعت بازی سازی ایران و گسترس فرهنگ حمایت گیمرهای ایرانی از بازی های خوب.

نویسنده : مجید توکلی

ایده ۱
گیم دیزاین ۰٫۷۵
داستان ۱
خلاقیت ۱
گیم پلی ۱
پیاده سازی فنی ۰٫۷۵
گرافیک ۱
انیمیشن ۱
صدا گذاری ۰٫۷۵
رابط کاربری ۱
مجموع امتیاز

۹٫۵

Good

 • گرافیک خوب و با کیفیت
 • حجم مناسب و مصرف بهینه ی باطری
 • مدت زمان گیم پلی مناسب
 • داستان و روایت داستان عالی
 • دیالوگ های مناسب
 • سینماتیک های عالی و جذاب
 • صداگذاری مناسب
 • تنوع گیم پلی
 • مکانیک خلاقانه ی ژیروسکوپ
 • پایان عالی و به یاد ماندنی

Bad

 • سخت بودن بیش از اندازه ی اکشن سینماتیک ها و کشتن دشمن ها در زیر زمین
 • پایان نامناسب یکی از روش های تصمیم گیری
9.5

8 Comments

 1. سلام اقا این ها همه مردم میگند ۵ را بسازید بسازید دیگه

  جواب دادن
 2. نمرش از ۱۰ هست

  جواب دادن
 3. سلام
  خواستم بگم مشکل سخت بودن تو اپدیت جدید رفع شده و پایان بد هم که نکته ی منفی نیست!پایانه دگ هر کی خربزه بخوره پا لرزشم میشینه

  جواب دادن
  • Majid Tavakkoli

   سلام
   ما که از پایان بازی فقط تعریف کردیم !

   جواب دادن
 4. فوق العاده ترین بازیه روی کره زمین
  اما من میگم اگه آخرش نَمیمُرد خییییلی بهتر بود

  جواب دادن
 5. عالی ترین بازی بود که من تو عمرم بازیش کردم لطفا بگید قسمت پنجمشم برای دانلود میزارید؟؟

  جواب دادن
 6. عالیه بنظرم دهه

  جواب دادن
 7. عالیه بنظرم دهه.

  جواب دادن

ثبت دیدگاه

ایمیل شما پیش ما محفوظ است فیلد های ستاره دار اجباری است *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sign In

Lost Password