کابوس ب

مجید توکلی

By مجید توکلی on مهر ۲۲, ۱۳۹۵

badge-g

نام بازی : کابوس ب

نام سازنده : بالون

سبک : ماجراجویی

“کابوس ب” را میتوان جز بازی های خوب ماجراجویی ایرانی در کافه بازار دانست. این بازی در اولین نسخه ی خود که رایگان هم هست به خوبی میتواند علاقمندان این سبک را سرگرم کند. “کابوس ب” به طور کلی از نظر طراحی و گیم دیزاین قابل قبول است اما نیاز به وقت بیشتری جهت برطرف کردن نقاط ضعف فنی دارد. داستان بازی به نظر تکراری ست و البته برای قضاوت کردن در این مورد زمان بیشتری را لازم داریم و باید دید تا داستان پردازی در نسخه های بعدی به چه شکل است اما در عوض سازنده ی این بازی فضاسازی جالب و جدیدی را بین بازی های ایرانی انتخاب کرده و همین باعث وجه تمایز “کابوس ب” نسبت به سایر بازی هاست. در تب و تاب بازی های ماجراجویی که اکثرا فضاسازی تاریکی دارند، “کابوس ب” فضای علمی تخیلی را انتخاب کرده و به نظر انتخاب همین فضا به جذابیت بازی افزوده است.

در یک بازی ماجراجویی با این ساختار،اولین چیزی که به چشم میخورد کنترل کاراکتر است، این بازی کنترل نسبتا مناسبی را در به روز رسانی آخر خود به مخاطب ارائه میدهد اما هنوز مشکلات جزئی در کنترل بازی مشاهده میشود و به نظر میرسد که سازنده باید زمان بیشتری صرف حل مشکلات این مکانیک اصلی بازی کند و میتواند با استفاده از انیمیشن های روان تر و اصلاحیات کدنویسی کنترل نرم تر و با کیفیت تری را به مخاطب ارائه دهد.
به طور کلی بازی از روند مناسبی برخوردار است و معماها با ساختاری منطقی طراحی شده، معماها از نکات مثبت این بازی هستند، آن ها نه آنقدر سخت طراحی شده اند که گیمر را گیج و خسته کند و نه آنقدر آسان که باعث شود گیمر به راحتی قادر به رد کردن مرحله باشد و رابط کاربری معماها بسیار جذاب و جالب طراحی شده اند.

از نکات جالبی که در گیم پلی این بازی مشاهده میکنیم، توانایی انتخاب دیالوگ هنگام صحبت کردن با کاراکتر دیگری ست که در بازی مشاهده خواهید کرد. هر چند انتخاب دیالوگ ها تاثیری در روند بازی ندارند اما همین قدرت انتخاب دیالوگ برای گیمر جالب و لذت بخش است.

در مورد صداگذاری بازی باید گفت که جای کار زیادی دارد، بازی با اینکه صداگذاری چندانی ندارد شما را به استفاده از هدفون برای لذت بردن بیشتر از صداگذاری تشویق میکند که این بسیار عجیب است. حتی در منوی بازی صدای خاصی دیده نمیشود و به طور کلی تعداد استفاده از افکت های صوتی بازی زیاد نیست. صدای گوینده به عنوان یک بازی ایرانی که قطعا با مشکلات بودجه و سرمایه رو به رو هست مناسب است اما در کل به کاراکتر اصلی نمیخورد. صدای راه رفتن کاراکتر هم کاملا مصنوعی ست و سازنده حتما باید فکری به حال آن بکند.

فضاسازی بازی بد نیست اما گرافیک خوبی به مخاطب ارائه نمیدهد. نورپردازی نه چندان قوی که اثری بر روی کاراکتر اصلی بازی ندارد و لایت مپ های بی کیفیت باعث شده تا از سطح کیفی گرافیکی این بازی کم شود. طراحی کاراکتر اصلی بازی هم نامناسب است و متاسفانه ضعف های زیادی در انیمیشن های کاراکتر دیده میشود، مخصوصا در سینماتیک اول بازی. در کنار تمام این ضعف ها، بازی فریم ریت مناسبی هم نمیدهد که به نظر میرسد استفاده از افکت نویز تاثیر بسزایی در افت فریم بازی داشته است.

منو و رابط کاربری بازی به طور کلی خوب طراحی شده اما سنگینی خاصی در اجرای آن دیده میشود که علتش معلوم نیست و برخی از گرافیک های دو بعدی در صفحه ی منوی بازی از صفحه ی نمایش خارج میشود و به نظر میرسد که مشکل عدم تشخیص صحیح ریزولیشن در دستگاه های متفاوت را دارد.
به طور کلی باید بگوییم “کابوس ب” یک بازی مناسب در ساختار ماجراجویی ست که به تمام دوستداران این سبک پیشنهاد میدهیم و امیدواریم با حمایت شما عزیزان در نسخه های بعدی این بازی شاهد برطرف شدن نکات فنی باشیم تا این بازی را به یکی از بهترین بازی های ایرانی تبدیل کند.
با آرزوی موفقیت برای تمام بازی سازان ایرانی.

ایده ۰٫۷۵
گیم دیزاین ۰٫۷۵
داستان ۰٫۵
خلاقیت ۰٫۷۵
گیم پلی ۰٫۷۵
پیاده سازی فنی ۰٫۵
گرافیک ۰٫۵
انیمیشن ۰٫۵
صدا گذاری ۰٫۵
رابط کاربری ۰٫۷۵
مجموع امتیاز

۶٫۲۵

6.3

1 Comment

  1. اطلاعات خیلی خوبی بود.ممنونم از تون

    جواب دادن

ثبت دیدگاه

ایمیل شما پیش ما محفوظ است فیلد های ستاره دار اجباری است *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sign In

Lost Password