question mark on a sticky note against grained wood
دیدگاه ها : 9 دیدگاه
موضوعات : مقالات

با گذشت زمان نسبتا زیادی که از شروع رشد صنعت بازی سازی ایران و تولید بازی های ملی میگذرد، هنوز که هنوزه برای بعضی از گیمرهای ایرانی خریدن بازی های ایرانی جای سوال دارد. نکته ی عجیب تر این است که برای برخی از آن ها “پول” دادن برای بازی کردن عجیب و غریب است!

البته به طور کلی آن ها مقصر نیستند، وقتی هیچ فرهنگسازی از طرف نهادهای مربوطه انجام نشده و هیچ قانون کپی رایتی در کشورمان وجود ندارد، وقتی بستر دانلود کردن انواع موسیقی و فیلم ها و … از ابتدا فراهم بوده و اینجور افراد با فرهنگ مفت استفاده کردن بزرگ شده اند، دیگر برایشان معنی نمیدهد که برای بازی کردن مبلغ هر چند ناچیزی هزینه کنند. اما سوالی که ایجاد میشود این است که واقعا مبلغ دو هزار یا سه هزار تومن چه تاثیری میتواند در زندگی آن ها داشته باشد ؟ مبلغی که امروزه جز خریدن یک چیپس و پفک کاربرد دیگری ندارد!

وقتی با اینجور افراد صحبتی میکنید متوجه میشوید که انگار مشکل جای دیگری ست، شاید ظاهرا مشکل پول باشد اما واقعا اینطور نیست. اکثرا این افراد با کمی توضیح و توجیح کردن متوجه میشوند که باید برای خریدن بازی های خوب ایرانی اقدام کنند و از کپی کردن یا رایگان بازی کردن آن ها دوری کنند. بنابراین به نظر میرسد مشکل اصلی “عدم آگاهی” اینجور افراد است که به دلایل گفته شده نمیتوان آن ها را صد در صد مقصر دانست.

متاسفانه امروزه لغت “بازی” در کشورمان دست کم گرفته میشود، فکر میکنند “بازی” یک لغت ساده و بی معنی ست که در نهایت سرگرمی و اتلاف وقت است. با این طرز فکر وقتی شما خود را  “بازی ساز” خطاب میکنید دیگر وضع از اینی که هست بدتر میشود! کسی که باعث میشود دیگران سرگرم شوند و وقت شان را هدر دهند! قطعا اگر بازی ساز باشید با این مشکل در جامعه رو به رو شده اید که شما را جدی نمیگیرند. وقتی نه شما جدی گرفته شوید و نه “بازی” که حاصل زحمات تان است، کسی که گیمر هست هم شما را جدی نمیگیرد و فکر میکند با چند کلیک ساده یک بازی ساخته میشود.

در این مقاله قصد داریم تا جای ممکن به این افراد آگاهی بدهیم تا متوجه بشوند چرا باید یک بازی ایرانی را خرید ؟

 

بازی سازی از سخت ترین کارهایی ست که میتوانید تصورش را کنید !

خطاب به دوستان عزیزی که نمیدانند چرا باید برای بازی ها پول بدهند. “بازی سازی” یک شغل محسوب میشود. مانند تمام شغل هایی که در دور و اطراف خود دیده اید. “بازی سازی” یک کار تیمی ست، یعنی برای ساخت یک بازی، حداقل سه چهار نفر نیرو لازم است. با وجود این تعداد نیرو ساخت یک بازی خوب ایرانی ممکن است تا 6 ماه زمان ببرد، اگر آن بازی یک نفره ساخته شود دیگر بدتر! یعنی آن یک نفر فشار کاری حداقل 4 نفر را با جان و دل خریده و زمانی که سپری کرده بسیار بیشتر از 6 ماه بوده، حالا شما حساب کنید اگر 4 نفر روی یک بازی صبح تا شب 6 ماه وقت بگذارند تا آن بازی ساخته شود، برای هر نفر در ماه حقوق فقط 1 میلیون تومن هم برای امرار معاش این 6 ماه در نظر بگیرید که امروزه حقوق بسیار ناچیزی محسوب میشود، یعنی به طور کلی 24 میلیون هزینه برای ساخت یک بازی مصرف شده است. این را هم توجه کنید که حداقل هزینه را در نظر گرفته ایم. حالا آن تیم بازی سازی شانس بیاورد از فروش بازی هزینه ی 24 میلیون را برآورده کند چه برسه به اینکه به سود هم برسد. حالا این بازی که در 6 ماه ساخته شده و حاصل تلاش 4 نفر است، با مبلغ نهایتا 2 هزار تومن در دسترس گیمرهای ایرانی قرار میگیرد. مبلغی که بسیار ناچیز است. بسیار کوچیک تر از آن که شما میخواهید سرش چانه بزنید که چرا باید 2 هزار تومن بدیم تا این بازی را بازی کنیم ؟ بخاطر این که شغل سازنده ها بازی سازی ست و از این راه امرار معاش میکنند. آن ها از طریق همین پول های کمی که از شما میگیرند زندگی شان را ادامه میدهند. آیا ممکن است شما به سوپرمارکت سر کوچه مراجعه کنید و مثلا یک بستنی بخرید و پولش را ندید ؟ قطعا خیر. چون آن سوپر مارکت هم از راه فروختن اجناس خودش کاسبی میکند. بازی سازی هم دقیقا همین است، سازنده ها برایتان “بازی” میسازند و از این راه کاسبی میکنند. اجناس بازی سازها “بازی” ست. بنابراین استفاده ی رایگان و مفت از یک محصولی که هزینه دارد و برایش ماه ها زمان گذاشته شده مجاز نیست، و هر شخصی که میخواهد محصولی را استفاده کند باید بهای آن را نیز بپردازد. دقیقا مانند همان بستنی که از مغازه میخرید و امکان ندارد بدون پول دادن بتوانید از آن استفاده کنید!

 

با حمایت شما چه اتفاقی میفتد ؟!

اول باید بگویم، حتما بازی های ایرانی را “حمایت” کنید اما در “حمایت” خود هم دقت کنید! اگر فکر میکنید محصول ساخته شده از نظر کیفی میتواند باعث ارتقای سطح بازی های ایرانی شود حتما حمایت کنید، مطمئن باشید پرداخت 2 هزار تومن برای خود شما و صنعت گیم کشورتان در آینده بسیار مفید تر خواهد بود تا آنکه آن را در جیب خود بگذارید و نهایتا خرج کرایه ی تاکسی یا خریدن خوراکی شود. اما اگر فکر میکنید یک بازی کیفیتی که باید داشته باشد ندارد و با حمایت آن پول خود را دور میندازید بهتر است حمایت نکنید. بنابراین سعی کنید طرز فکر خود را عوض کنید، جای اینکه بگویید چرا باید 2 هزار تومن بابت بازی کردن بدهم از زاویه ی دیگری به این قضیه نگاه کنید و بگویید “آیا این بازی را حمایت کنم یا نه ؟”، “حمایت از این بازی آیا میتواند در پیشبرد صنعت بازی سازی کشور موثر باشد ؟”، “آیا نوید بازی های پیشرفته ی ایرانی را میدهد ؟”، در این صورت حمایت کنید. اگر از حمایت خود مطمئن شدید، مطمئن باشید که با حمایت شما اتفاق های خوبی میفتد. با حمایت شما آن گروه بازی سازی که با تلاش و علاقه ماه ها از کار و زندگی خود زده اند و ساخت یک بازی را انجام داده اند میتوانند هزینه ی ساخته شدن آن بازی را در بیاورند و قسمت های بعدی بازی خود را ادامه بدهند و قطعا با توجه به تجربیاتی که به دست آورده اند رفته رفته پیشرفت میکنند تا بازی های ایرانی با کیفیت تر و بهتری را به شما ارائه بدهند.

 

مبارزه با پخش شدن رایگان بازی ها در کانال تلگرام

متاسفانه امروزه تلگرام بلای جان بازی سازها شده! افرادی که میتوان به راحتی آن ها را “دزد” خطاب کرد بسیاری از بازی هایی که در بازار به صورت پولی گذاشته میشوند را برای جذب اعضای بیشتر به صورت رایگان در کانال شان میگذارند. این کار به صورت کاملا واضحی “دزدی” محسوب میشود و نه تنها بازی سازها بلکه گیمرهای ایرانی هم باید این اقدام زشت را محکوم کنند و به پلیس فتا گزارش بدهند تا پیگیری شود. همانطور که میدانید اخیرا بازی بسیار خوب و با کیفیت 41148 قربانی پخش رایگان بازی در تلگرام شد و این افراد سودجو دیگر انگیزه ای برای سازنده و ساخت قسمت های بعدی نزاشتند.

 

امیدواریم خواندن این مقاله یک تلنگر هرچند کوچک برای این افراد باشد.

 

دیدگاه کاربران کل نظرات :9
  • محمد در

  • تاریخ : 19 - سپتامبر - 2016


  با تشکر از دوست نویسنده
  صنعت گیم ایران وقتی پیشرفت میکنه که کاربران یادبگیرن برای بازی خوب پول بدن و برای بازی بد پول ندن. اینجوری بازی سازان خوب تشویق به ادامه میشن و کسانی که آشغال های آماتوریشون رو میخوان بفروشن میفهمن باید کیفیت کار رو بالا ببرن.

  پاسخ دادن


 • سلام عالی بود! امیدوارم با حمایت ایرانی ها کیفیت بازی ایرانی به حدی برسه که شرکت PS یه پلی استیشن پنجی اختصاصی برای بازی های ایرانی بسازن!

  پاسخ دادن


 • بازی باشه که اسلامی باشه نه مثلا صحنه داشته باشه مثل بازی ایرانی 41148 بازی کیفیت داره پرطرفدار قشنگه جنگی به اسلام ربطی داره

  پاسخ دادن


 • سلام ممنون مقاله عالی بود،اما شما گفتید که چون منابعی برای دانلود رایگان فیلم و موسیقی وجود داشته و دارد مردم اینطور عادت کردند اما سوال اینجاست که برای مثال فیلم Fast 8 که از مجموعه فیلم های سریع و خشن هست بزودی عرضه میشود و مسلما با قیمت بالایی عرضه میشود اگر در سینما اکران شود یا در صدا وسیما پخش شود،برای مثال اگر فیلم دو ساعت و سی دقیقه باشد در صدا و سیما دو ساعت آن به نمایش در خواهد آمد و مسلما شما از داستان دور خواهید شد پس اگر همچنین سایت هایی از این قبیل فیلم ها را پخش نکنن شما چگونه نسسخه اورجینال فیلم را تهیه میکنید؟

  پاسخ دادن


  • سلام دوست عزیز. منظور ما محصولات داخلی هستند وگرنه متاسفانه قانون کپی رایت بین ایران و کشورهای دیگه وجود نداره یعنی ما قانون کپی رایت خارجی نداریم و صحبت سر قانون گپی رایت داخلی هست یعنی فیلم و موزیک و بازی و در کل محصولاتی که در داخل تولید میشه این قانون براشون رعایت بشه تا سازنده ها حمایت بشن و اقدام به تولید بیشتر و با کیفیت تری کنن.

   پاسخ دادن

  • حسین در

  • تاریخ : 21 - سپتامبر - 2016


  سلام
  بعضی از بازیا ارزش خرید دارن مثل 41148 اما بعضی ها بازی های رایگان رو با شبیه ساز پی اس پی که اونم رایگانه به مردم پولی میدن اما من میدونم از کجا بازیارو میگیرن بازیارو از سایت http://www.freedoms.com میگیرن اسم شبیه ساز هم ppsspp هستش

  پاسخ دادن

  • پیمان در

  • تاریخ : 22 - سپتامبر - 2016


  اضافه کردن یه کد وریفای به API مارکت فکر نکنم کار سخت یا هزینه بری باشه ولی این کار ساده انجام نمیشه و میخواید جلوی تلگرام وایستید؟ این کار شدنی نیست.
  خیلی ساده میشه با کد وریفای جلوی نسخه خریداری نشده رو گرفت یا حداقل خیلی محدودتر کرد ولی خود مارکت ها…
  هکر ها که کاری به روش ما ایرانی ها ندارن بیان برنامه مخصوص هک مثلا کافه بازار رو بسازن. هرچه بر ماست از ماست

  پاسخ دادن


 • پس چرا بازی های خارجی مثل اساسین برای بازی از ما پول نمیگیرند

  پاسخ دادن


  • چون شما نسخه ی تقلبی و کرک شده ی بازی رو در ایران خریداری میکنید و بازی میکنید و این نسخه ها دزدی هستند. بازی اساسین 80 دلار قیمت داره که خود خارجی ها ارجینال میخرن و بازی میکنن.

   پاسخ دادن

ارسال دیدگاه