پیک موتوری

Garoos

By Garoos on اسفند ۲۰, ۱۳۹۴

نام : پیک موتوری

سازنده : رانا گیمز

سبک : Casual

badge-g

مقدمه :

بازی پیک موتوری بازی خوبی در این سبک است و به خوبی از ابتدا انتشار توانسته نظر مخاطبین و دوست داران این سبک بازی را به خود جلب کند. از این رو تصمیم به نقد این بازی گرفته ایم .

ایده و گیم دیزاین :

ایده بازی جالب و جذاب است و به خوبی مخاطبین موتور باز را به سمت خود می کشد . بازی بومی سازی شده و شما در محله ها و شهر های مختلفی در ایران به انجام بازی می پردازید ، از جمله شهر هایی که شما در ان به عنوان پیک موتوری خضور دارید می توان  تهران،مشهد و اصفهان را نام برد . در بازی با ۴۰ مرحله رو به رو می شوید که به تدریج سخت می شود. یکی از نکاتی که در این بخش می توان به آن اشاره کرد بازی در همان مراحل ابتدایی ممکن است بازی کمی سخت به نظر برسد بهتر بود  بازی ساز تا ۴ مرحله یا ۵ مرحله اول کمی با گیمر مهربان تر برخورد می کرد و مراحل ساده تر طراحی می شد .

 

گیم پلی :

شما در بازی در نقش موتور سوار حرفه ای هستید که وظیفه رساندن بسته ها به مقصد را دارید و باید با مانع ها و زمان دسته پنجه نرم کنید تا بسته به مقصد برسد که در غیر این صورت یا بسته از بین می رود یا خود شما نقش بر زمین می شوید . کنترل بازی به دو صورت دستی و با استفاده از سنسور حرکتی تعیین شده که گیمر با توجه به راحتی خود می تواند نحوه کنترل را انتخاب کند . در بازی دو پاور آپ دارید که یکی برای افزایش سرعت و دیگری برای زمان بیشتر برای تحویل بسته به مقصد است که بهتر بود کمی بیشتر روی پاور آپ نیترو کار می شد زیرا بعد از مصرف تغییر زیادی در سرعت یا عملکرد بازی نمیتوان مشاهده کرد و انگار بی تاثیر است و یا حداقل با تار شدن یا افکتی بر روی موتور یا دوربین به گیمر حس سرعت بیشتر موتور داده می شد. بخش فروشگاه برای خرید سکه طراحی شده تا گیمر بتواند موتور های تازه خریداری کرده و یا قدرت های موتور خود را ارتقا دهد ، نکته ای که در اینجا میتوان گفت این است که بهتر بود تفاوت بین موتور ها از لحاظ قدرت نمایان بود تا گیمر بداند که هر موتور چه ویژگی نسبت به موتور قبلی خود دارد . کنترل کاراکتر روان بوده و ایرادی ندارد ولی بهتر بود موتور سوار انعطاف بیشتری داشت به طور مثال مانند کاراکتر بازی Hill Climb Racing که یکی از ویژگی های جالبش انعطاف پذیری کارکتر است. یکی از مشکلاتی که چندین بار به آن برخورد کردم این بود که در بعضی موارد در ابتدای شروع هر مرحله که موتور از سمت بالا و ارتفاع بیشتری بر روی زمین می افتد کاراکتر در هم می پیچد و به هم می ریزد . چینش مراحل نیز جالب و بدون ایراد است و مانع ها به صورت خلاقانه ای چیده شده تا گیمر را به چالش بکشد .

 

گرافیک :

گرافیک بازی یکی از نکات خوب بازی است و طراح به خوبی توانسته محیط را طراحی کند . موتور ها ، محیط ، گزینه های منو و غیره به خوبی طراحی شده است و مناسب این بازی است . تنها ایرادی که میتوان در این بخش گرفت نه از طراحی گرافیکی خود  کاراکتر بلکه از شخصیت پردازی آن است که کمی از ایرانی بودن به دور است ، ما ایرانی ها همیشه در ذهن خود پیک های موتوری را ادمی با سبیل گنده ، کاپشنی بزرگ و کلاهی که بر سر دارد تصور میکنیم ولی کاراکتر بازی پیک موتوری شبیه موتور سواران حرفه ای امریکایی است که سوار موتور های هارلی می شوند و در شهر چرخ میزنند،که این ایراد را بازی ساز میتواند با اضافه کردن کاراکتر های مختلف به بازی حل کند و جذابیت بازی را بالاتر ببرد .

 

صداگذاری :

صدا گذاری بازی مناسب است و ایرادی ندارد . موسیقی متن بازی هیجان انگیز است و خوراک این مدل بازی ها ، افکت های صوتی هم مناسب است و بجا استفاده شده است .

 

رابط کاربری :

منوی اصلی بازی خلاقانه ساخته شده و کاملا برای این بازی مناسب است. نحوه انیمیشن منو کاملا خلاقانه است و پیک موتوری در این بخش به بهترین نحو عمل کرده ، گزینه ها و تنظیمات نیز کافی و مناسب است . HUD ها در جای مناسبی قرار گرفته اند به جز HUD نیترو که میتوانست در جای مناسب تری قرار بگیرد مثلا در سمت راست در کنار گزینه گاز ، منو بازگشت به بازی و بازی دوباره مشکلی از لحاظ طراحی ندارد .

 

نتیجه گیری :

بازی پیک موتوری بازی جالب و جذابی در سبک خودش است ، امیدواریم سازنده بازی با اضافه کردن ایتم های جدید و رفع مشکلات جزئی بتواند پیک موتوری را به یک بازی بی نقص تبدیل کند.

منتقد : محمد گروس

 ۸ ۱۰ ایده و گیم دیزاین
۳ ۳ ایده
 ۲ ۳ گیم دیزاین
۳ ۴ خلاقیت در ایده و گیم دیزاین
 ۸٫۲۵ ۱۳ گیم پلی
۱٫۵ ۲ کنترل بازی
 ۱ ۲ میزان سرگرمی مخاطب
۰٫۷۵ ۱ پیاده سازی فنی المان ها
 ۳ ۴ خلاقیت در طراحی روند بازی
 ۱ ۲ چالش ها
 ۱ ۲ هیجان
۷٫۵ ۱۰ گرافیک
۴ ۵ طراحی گرافیک
۳٫۵ ۵ خلاقیت
۵ ۵ صداگذاری
۲ ۲ موسیقی
۳ ۳ افکت های صوتی
۸٫۵ ۱۰ رابط کاربری
۲ ۲ خلاقیت در طراحی منو
۱ ۱ منوی اصلی
۱ ۱ منوی توقف
۲ ۲ استفاده از افکت و انیمیشن در منو
۱٫۵ ۲ طراحی گرافیک منو
۱ ۲ طراحی HUD
۳۷٫۲۵ ۴۸ مجموع امتیاز
۷٫۴/ ۱۰

Good

  • ایده جالب
  • بومی سازی خوب گرافیک
  • منو جالب

Bad

  • شخصیت پردازی نا مناسب
  • نبود پنلی برای نمایش ویژگی های خاص موتور ها
7.4

ثبت دیدگاه

ایمیل شما پیش ما محفوظ است فیلد های ستاره دار اجباری است *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sign In

Lost Password