امروز یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

ویراژ

ویراژ

[vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_gallery type=”image_grid” interval=”3″ images=”4619,4620,4621,4622″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نام بازی : ویراژ

سبک : اتومبیل رانی

سازنده : Noa Games

badge-g

 

اگر دنبال يک بازي سرگرم کننده در سبک “اتومبيل راني” هستيد، بازي ايراني “ويراژ” انتخاب مناسبي ست. قطعا هنگام بازي به شباهت اين عنوان با بازي محبوب Traffic Racer پي خواهيد برد، اما يک سري از ويژگي هاي اين بازي، نسبت به نمونه ي خارجي آن حتي برتر است.

 

ايده و گيم ديزاين :

ايده ي بازي شباهت زيادي به  ترافيک ريسر خارجي دارد اما کپي آن نيست. ويژگي هاي بسيار خوبي در بازي ديده ميشود و ميتوان گفت “ويراژ” کامل ترين بازي ايراني اين سبک است که تقريبا تمام المان هاي يک بازي ماشين سواري را رعايت کرده. بازي فقط به حالت بي نهايت و ثبت امتياز ختم نميشود، شما حتي ميتوانيد دوستان خود را به ليست دوستان اضافه کنيد تا با آن ها به صورت آنلاين به مسابقه بپردازيد يا در جدول رتبه بندي امتياز خود را ثبت کنيد و يا به صورت انفرادي در حالت هاي مختلف تفريحي،يک طرفه، دو طرفه و … بازي کنيد.  يکي از بهترين سبک هاي بازي، قسمت دزد و پليسي ست که ميتوانيد در نقش دزد از پليسان بسيار زبر و زرنگ فرار کنيد يا در نقش پليس به دنبال دزدهايي که واقعا بي رحم و خطرناک ساخته شده اند بيفتيد. اين بخش از جذابيت خوبي برخوردار است، نکته ي قوي اين سبک از بازي، برداشتن آيتم هاي خاصي ست که ميتوانيد در مقابل “پليس” يا “دزد” ها از آن ها استفاده کنيد، آيتم هاي شما با توجه به دزد و پليس بودن تان فرق ميکند و اين نشانه ي دقت سازنده ها به جزئيات گيم ديزاين است که واقعا تحسين برانگيز است. البته اين قسمت از بازي بسيار سخت ساخته شده و شما را مجبور به خريدن آيتم ها ميکند تا بتوانيد با خريدن آيتم ها در مقابل “دزد” يا “پليس” ها مقاومت کنيد. آيتم ها از جزئيات بسيار جالبي برخوردارند، اگر دزد باشيد ميتوانيد از “کامي خفن” يا مثلا “فري خفاش” کمک بگيريد تا هنگام رانندگي شما به پليس ها شليک کنند، يا در حالت پليس بودن از “سام” و “شاهين” کمک بخواهيد تا در کنار شما باشند و دزد هاي بي رحم را از پاي در بياورند. در حالت پليس بودن ميتوانيد حتي از هلي کوپتر کمکي استفاده کنيد. ويراژ از سيستم ارتقا و سفارشي ساختن ماشين هم برخوردارست که به بهترين شکل طراحي شده و جذابيت بازي را دو چندان ميکند. مطمئنا هنگام بازي کردن اين عنوان، سبک هاي مختلف بازي و آيتم هاي متنوع و گوناگون توجه شما را جلب خواهد کرد.

 

گيم پلي :

کنترل ماشين به نرمي و جذابيت ترافيک ريسر نيست، اما سازنده ها فاصله ي زيادي با اين عنوان ندارند و ميتوانند با نرم کردن کنترل و حساسيت هاي بيشتر نسبت به سنسور دستگاه به اين عنوان نزديک تر شوند، احساس ميشود که کنترل ماشين با مقدار کمي تاخير همراه است و اين لذت لايي کشيدن بين ماشين ها يا به قول سازنده ها “ديوانه بازي” را کم ميکند. در عنوان خارجي، برخورد کناره ي ماشين ها باعث باختن پلاير نميشود اما در ويراژ شما در اوج سرعت اين امر موجب باختن تان ميشود که تا حد زيادي از هيجان و سرعت بازي کم ميکند و آزادي عمل را از گيمر ميگيرد. “ديوانه بازي” يکي از دستاوردهاي (achievement) هاي ويراژ است که شما ميتوانيد با بدست آوردن آن ها پاداش هاي مختلف مانند سکه به دست بياوريد. جالب است که بازي هر روز شما را با جايزه ي روزانه خوشحال ميکند و ميتوانيد به صورت شانسي پاداشي از سازنده ها دريافت کنيد! سيستم ارتقا و سفارشي سازي ماشين به بهترين شکل طراحي شده و شما ميتوانيد رنگ بدنه ي ماشين، نوع رينگ هاي لاستيک و … را سفارش سازي کنيد. هنگام استفاده از نيترو از آنجايي که سرعت ماشين زياد ميشود، جاده و ماشين و جزئيات آن نياز بيشتري به پردازش پيدا ميکنند، از اين رو به احتمال قوي شاهد افت فريم زياد بازي خواهيد بود که سازنده ها حتما بايد براي بهينه سازي اين قسمت اقدام کنند.

 

گرافيک و فضاسازي :

در ويراژ مدل هاي ماشين با کيفيت و قابل قبولي مشاهده ميکنيد و به نظر ميرسد اين عنوان نسبت به رقباي ايراني خود بهتر عمل کرده است. تنوع جاده ها در ديگر ويژگي هاي مهم ويراژ است، تنوع در فضاسازي جاده ها و بومي سازي آن ها (جاده ي تهران،شمال و …) بازي را لذت بخش تر ميکند. هر چند در بعضي جاها تکسچرهاي ضعيفي به چشم ميخورد که با بهبودي آن ها ميتوان گرافيک بازي را افزايش داد. شما حتي ميتوانيد از بخش تنظيمات، روز يا شب يا غروب بودن مرحله را انتخاب کنيد و با انتخاب هر کدام شاهد تغييرات جزئي در جاده باشيد. مثلا با انتخاب شب در “جاده ي شمال” متوجه “مه” در جاده خواهيد شد، اما اگر همين جاده را در صبح بازي کنيد اين اتفاق نميفتند. نورپردازي جاده ها به خوبي انجام شده و تفاوت صبح،غروب و شب قابل درک است اما چراغ هاي جاده در شب تاثير زيادي بر ماشين ها نميگذارد که از جذابيت نورپردازي کم کرده، همچنين نور چراغ ماشين که در شب جز ويژگي هاي اصلي گرافيک و فضاسازي بازي ميشود، زياد به چشم نميايد و انقد کمرنگ است که حتي بعضي مواقع ديده نميشود. هنگام برخورد ماشين با ستون هاي کنار جاده، جرقه اي را مشاهده ميکنيم که اندازه اش اصلا مناسب طراحي نشده و از طبيعي بودن بازي کم ميکند. سازنده ها ميتوانند پارتيکل هاي بهتري براي اين بخش در نظر بگيرند که به زيبايي کار کمک کند.

 

صداگذاري :

متاسفانه سازنده ها در اين بخش خوب عمل نکرده اند و افکت هاي صوتي مانند بوق ماشين، تصادف و … جاي کار دارد. از مهم ترين ويژگي هاي يک بازي اتومبيل راني صداي ماشين است که در کمال تعجب در ويراژ شما هيچ صداي ماشيني نميشنويد و به اين قسمت هيچ بهايي داده نشده!! موزيک منو جالب و مناسب است و به خوبي حس هيجان و رقابت را ميرساند اما برخي از موزيک هاي مراحل مناسب انتخاب نشده اند و به روند مرحله نميخورد. سازنده ها ميتوانند با اضافه کردن ديالوگ هاي جالب براي دزد و پليس ها يا حتي راننده در مراحل عادي جذابيت بازي را دوچندان کنند.

 

رابط کاربري :

منوي ويراژ در کنار سادگي بسيار زيبا طراحي شده که با استفاده از افکت و انيميشن هاي بيشتر ميتوانست زيباتر شود. تنظيمات بازي از گزينه هاي بسيار پرکاربرد و مفيدي برخوردار است. تنها مشکلي که در HUD اين بازي مشاهده ميشود، دکمه ي مربوط به استفاده از آيتم ها هنگام بازي در بخش دزد و پليس است که در جاي مناسبي قرار ندارد و به نظر ميرسد سازنده ها اين دکمه را با صفحه نمايش هاي مختلف تنظيم نکرده اند. البته اين مشکل در صفحه نمايش هاي ۱۰ اينچي ديده شده است.

 

نتيجه گيري :

ويراژ يک بازي اتومبيل راني کاملا قابل قبول، زيبا و با خلاقيت است که فاصله ي زيادي تا رقابت در بازارهاي خارجي ندارد. با آرزوي موفقيت براي سازنده هاي اين عنوان موفق.

 

منتقد : مجيد توکلي

 

 ۸  ۱۰ ايده و گيم ديزاين
۱٫۵ ۲  ايده
۴٫۵ ۵ گيم ديزاين
۲ ۲ خلاقيت در ايده و گيم ديزاين
۰ ۱ پيش داستان
۹  ۱۰ گيم پلي
۱٫۵ ۲ کنترل ماشين
۲ ۲ سيستم ارتقا ماشين
۱٫۵ ۱ پياده سازي فني
۱ ۱ سبک هاي بازي
۱ ۱ روند مراحل
۱ ۱ سرگرمي مخاطب
۱ ۱ هيجان
۱ ۱ خلاقيت
۹٫۲۵  ۱۰ گرافیک و فضا سازي
 ۱٫۷۵ ۲ نورپردازي
۳ ۳ مدل ماشین ها
۲٫۵ ۳ جزئیات جاده
۲ ۲ تنوع جاده ها
۶٫۷۵  ۱۰ صداگذاري
۲ ۴ صدای ماشین
۱ ۱ موسيقي منوي اصلي
۰٫۷۵ ۱ موسيقي مراحل
۳ ۴ افکت هاي صوتي
۹٫۲۵  ۱۰ رابط کاربري
۲ ۲ خلاقيت در طراحي منو
۱ ۱ منوي اصلي
۱ ۱ منوي توقف
۱٫۵ ۲ استفاده از افکت و انيميشن در منو
۲ ۲ طراحي گرافيک منو
۱٫۷۵ ۲ طراحي HUD
 ۸٫۵ مجموع امتياز از ۱۰
۴۲٫۲۵/ ۵۰

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]