تکنولوژی واقعیت افزوده

By DevLog on تیر ۱۴, ۱۳۹۵

واقعیت افزوده (Augmented Reality) تکنولوژی جالب و جدیدی ست که در سال های اخیر مخصوصا در خارج از کشور استفاده های زیادی از آن شده که ثابت میکند این تکنولوژی جذابیت زیادی برای کاربران دارد و میتواند در آینده ای نزدیک جایگزین بسیاری از کارهای ساده و روزمره ی انسان ها گردد. این تکنولوژی بدین شکل است که دوربین دستگاه شما یک طرح مخصوص که میتواند لوگوی خاصی باشد تشخیص میدهد و طبق آن اطلاعاتی را به کاربر نمایش میدهد. برای مثال تصور کنید که در اتاق خواب خود تابلویی آویزان کرده اید که عکس یک خورشید در آن باشد، این تابلو مخصوص این است که شما بتوانید به راحتی آب و هوای شهر خودتان را بررسی کنید. با گرفتن دوربین گوشی به این تابلو، برنامه ی بررسی آب و هوا لوگوی خورشید را تشخیص داده و به شما اطلاعات مربوط به آب و هوای شهرتان را نمایش میدهد. بسیاری از کارها در آینده با توجه به این تکنولوژی به راحتی و با نهایت جذابیت انجام میشوند. ممکن است فکر کنید که واقعیت مجازی (Virtual Reality) جایگزین این تکنولوژی خواهد شد، اما این فرضیه اشتباه است و این دو تکنولوژی هر کدام وظایف مجزا از خود را دارند و حتی ترکیب کردن این دو تکنولوژی با یکدیگر بسیار جذاب خواهد بود.

گروه بازی سازی Devlog در زمینه ی واقعیت افزوده و واقعیت مجازی هم فعالیت های ویژه ای داشته و دارند. میتوان بگوییم این گروه از اولین کسانی بودند که در ایران اقدام به یادگیری و گسترش کارهای واقعیت افزوده کردند و تاکنون گروه یا شرکتی را سراغ نداریم که بدین شکل نمونه کارهای متفاوت و صد در صد ایرانی از تکنولوژی واقعیت افزوده ارائه داده باشد.

در ادامه قصد داریم به معرفی چندین نمونه کار واقعیت افزوده از گروه بازی سازی Devlog بپردازیم :

photo_2017-03-02_12-47-08

“تیربار” اولین بازی ایرانی با تکنولوژی جدید “واقعیت افزوده” هست. شما میتوانید این بازی که با موضوع “دفاع مقدس” ساخته شده را از کافه بازار دانلود کنید و از این تکنولوژی لذت ببرید :

دانلود از کافه بازار

 

 

ora1

ora-ar

عکس هایی که مشاهده میکنید از برنامه ی آموزشی ساخته شده به سفارش موزه ی علوم و فناوری برای یکی از شرکت های ایرانی می باشد. این برنامه ی آموزشی سعی میکند تا کاربران را با نحوه ی “غنی سازی اورانیوم” آشنا کند. این برنامه شامل شش مرحله ی کاملا تعاملی ست که به خوبی به شما یاد میدهد چگونه کیک زرد تولید میشود.

game-ar

ترکیب بازی و تکنولوژی واقعیت افزوده نتیجه ی بسیار جذابی دارد. عکس بالا از نمونه کارهای ساخته شده ی این گروه می باشد که ترکیب یک بازی اول شخص و این تکنولوژی ست. شما میتوانید به صورت کاملا سه بعدی در محیط بچرخید و باید دشمن ها را از بین ببرید تا قلعه ی شما را ویران نکنند.

shahid-ar

این تکنولوژی را میتوان با مباحث فرهنگی و مذهبی ترکیب کرد، نمونه کاری که مشاهده میکنید نمایش مقبره های سه بعدی شهدای هشت سال دفاع مقدس می باشد که کاربر میتواند اطلاعاتی از آن ها را مشاهده کند و با آن ها بیشتر آشنا شود.

carpet-ar

صنعت فرش هم از این قاعده مستثنی نیست و نمونه کاری که مشاهده میکنید مربوط به ارتباط این تکنولوژی با صنعت فرش می باشد. میتوانید در هر جای خانه تان فرش های یک کارخانه را امتحان کنید و آن را ببینید ! اگر احساس کردید برای خانه ی شما مناسب است، آن را به صورت آنلاین خریداری کنید.

decor-ar

mobil-ar

در صنعت مبل و مان نیز به کمک این تکنولوژی میتوانید مبل های یک شرکت را در خانه ی خود آزمایش کنید. شما قادر هستید مدل مبل را بچرخانید، تنظیم نور کنید یا تغییر رنگ دهید و در صورت تمایل آن را به صورت آنلاین سفارش دهید. همچنین این ویژگی در دکوراسیون های داخلی نیز آمیخته شما و میتوانید مدل های کتابخانه، قفسه ها و … را در خانه ی خودتان ببینید.

memari-ar

صنعت معماری از دیگر صنعت هایی ست که تکنولوژی واقعیت افزوده کاربرد بسزایی در آن دارد. این تکنولوژی به زودی جایگزین ماکت ها خواهد شد و در واقع یک ماکت مجازی ست. شما میتوانید طرح کامل یک خانه که قرار است ساخته شود به صورت مجازی ببینید و حتی در داخل آن خانه قدم بزنید و بچرخید تا طرح اصلی ساخت را بیشتر درک کنید. میتوان گفت یکی از اصلی ترین کاربردهای واقعیت افزوده، در صنعت معماری می باشد.

shop-ar

مطمئنن به لطف این تکنولوژی به زودی شاهد فروشگاه های آنلاین سه بعدی خواهیم بود. به طوریکه شما میتوانید تمام محصولات یک فروشگاه را به صورت آنلاین در هر جای خانه که میخواهید تماشا کنید، آن را بچرخانید، رنگ و مدل دلخواه را انتخاب کنید و سفارش دهید. در واقع شما به لطف این تکنولوژی هر جنسی را در خانه ی خود لمس خواهید کرد و دیگر نیازی به رفتن تا فروشگاه ندارید.

vrshop-ar

نمونه ی ساخته شده از یک فروشگاه مجازی واقعیت افزوده، این برنامه ی ساخته شده از نظر کارایی میتوان مثل برنامه ی “دیوار” دانست اما به صورت کاملا مجازی و شبیه سازی شده به طوریکه هر شخص میتواند در آن یک غرفه برای نمایش محصولات خود داشته باشد. بعد از تشخیص الگوی خاص شما در این مکان مجازی قرار میگیرید و میتوانید در آن بچرخید.

book-ar

از دیگر ویژگی های این تکنولوژی که در آینده ای نزدیک بسیار به چشم میخورد، کتاب هایی ست که با واقعیت افزوده آمیخته شده اند و این ویژگی کمک شایانی به یادگیری مطالب خواهد کرد. برای مثال هر صفحه از کتاب میتواند شامل اطلاعاتی باشد، این اطلاعات به صورت صوتی و تصویری در دست دانش آموزان قرار خواهد گرفت و این تکنولوژی آنجا مفید تر میشود که میتوان با بازی های آموزشی مخصوص به هر صفحه ی کتاب دانش آموزان را در یادگیری تشویق و ترغیب کرد.

music-ar

در این نمونه کار این تکنولوژی را وارد حوزه ی موسیقی کردیم تا از فوایدش در این زمینه هم استفاده کنیم. میتوانید با آلات موسیقی آشنا شوید و تاریخچه ی آن ها را مطالعه کنید. با تاچ کردن روی مدل های موسیقی صداهای مختلف از آن را میشنوید. این برنامه میتواند جنبه ی آموزشی بسیار مفیدی داشته باشد.

*اگر قصد ساختن برنامه یا بازی هایی با تکنولوژی واقعیت افزوده دارید، کار خود را به ما بسپارید*

Sign In

Lost Password