مهدیار

Garoos

By Garoos on دی ۲۰, ۱۳۹۵

badge-g

       نام بازی : مهدیار

      سبک بازی : ماجراجویی

      نام سازنده : موسسه مصاف ایرانیان

مهدیار بازی دو بعدی جذابی است که علاوه بر داشتن ویژگی های سبک ماجراجویی به آموزش مفاهیم به روش درست نیز پرداخته است و توانسته به خوبی با مخاطب خود ارتباط برقرار کند. مهدیار بطور کلی یک بازی “ماجراجویی” ست که بعد فرهنگی و آموزشی برای کودکان دارد. از آنجایی که این بازی سعی میکند کودکان را با نکات آموزنده ای در زندگی آشنا کند، میتوان آن را در دسته ی “سبک زندگی” هم جای داد. در مهدیار شما در نقش پسر بچه کوچکی هستید که از خواب بلند شده و برای انجام کارهای روزانه آماده می شود.

سازندگان سعی کرده اند که مهدیار را کودکی باهوش و کنجکاو و آینده نگر نشان دهند. در هر مرحله شما باید کار هایی را انجام دهید و داستان را هم زمان با آن پیش ببرید ، در حین انجام وظایف روزانه ، شما به معماهای جالبی هم برخورد میکنید که باید آن ها را برای ادامه بازی به اتمام برسانید. در این بازی هم مانند سایر بازی های ماجراجویی، دو المان خیلی مهم دیده میشود : کوله پشتی و دفترچه ی یادداشت.دفترچه ی یادداشت شامل مواردی هست که در صحنه بررسی میکنید و اگر نکات لازمی باشد در دفترچه ی یادداشت مطالعه میکنید و کوله پشتی هم شامل آیتم هایی ست که در صحنه ها بر میدارید.

مهدیار علاوه بر آموزش مفاهیم ساده و روزمره در بخش هایی از بازی اشاراتی به بحث های فرهنگی و ارزشی نیز دارد که خود جای تقدیر بسیاری دارد. در حین انجام بازی شما با راهنمایی های متنی برای رد کردن مرحله و یا آموزش ها مواجه می شوید که پیشنهاد می شد جدا از متن گوینده ای نیز متن ها را برای مخاطب توضیح می داد تا القا آموزش به شکل کامل تری انجام شود. نکته ی مهمی که در بحث آموزشی مهدیار مشاهده میشود این است که سازندگان سعی میکنند به صورت خیلی جذابی کودکان را به سمت آموزش و فرهنگ هدایت کنند و باید بگوییم این بازی جذابیت لازم را برای ترغیب بچه ها به نکات آموزشی و فرهنگی دارد.

بازی مهدیارکه طراحی آن به شکل کلیک و اشاره است در بخش فنی مشکلی نداشته و تمامی بخش ها به خوبی کارمیکند ، پیاده سازی معما ها نیز به خوبی انجام شده و مانع شما از بازی کردن نمی شود. همچنین مشکل خاصی در کنترل بازی دیده نمیشود و سازنده توانسته تا از پس مشکلات فنی بر بیاید و بازی خوب و روانی را تحویل مخاطب دهد.

گرافیک بازی به خوبی هرچه تمام پیاده سازی شده و حس محیطی واقعی و در عین حال جالب و رویایی را به مخاطب رده سنی بازی می رساند، آرت استایل و به طور کلی طراحی گرافیکی بازی به بهترین شکل انجام شده و شما کمتر بازی ایرانی را پیدا میکنید که از همچین کیفیت طراحی برخوردار باشه. قطعا همین عامل یکی از مهمترین ویژگی هایی ست که باعث شده از مهدیار استقبال گرمی بشود.

همچنین طراحی کاراکترها واقعا جذاب و دوست داشتنی ست و با محیط هم همخوانی زیادی دارد و رنگ بندی ها و اندازه ها نیز در طراحی رعایت شده است. نکته ی جالب بعدی طراحی انیمیشن های کاراکتر هست که در عین سادگی جذابیت زیادی دارد. طراحی رابط کاربری و معماها نیز به بهترین شکل بوده و میتوان به جرات دلیل موفقیت این بازی را بخش گرافیک بازی دانست.

در بخش صداگذاری مهدیار کمی ضعیف تر از بخش های دیگر عمل کرده زیرا موسیقی های هر بخش حس بازی برای کودکان را به گیمر در آن رده نمی دهد و بیشتر آرامش بخش هستند و شاید تکراری تا کودکانه ، ولی با این حال مشکل خاصی از لحاظ فنی و پیاده سازی صدا و موسیقی در این بخش مشاهده نمی شود.

مهدیار را باید ترکیبی از آموزش و کمی ماجراجویی دانست که سازندگان توانسته اند به خوبی این دو سبک را با هم پیاده سازی کنند و علاوه بر رمزآلود بودن و معماهای گوناگون به بحث آموزش از طریق بازی بپردازند. گرچه کمی داستان و بعضی از مراحل بازی مناسب سن مهدیار و رده بندی سنی مخاطب های مهدیار نبوده ولی برای اولین نسخه میتوان از آن چشم پوشی کرد. امیدواریم در نسخه های بعدی مهدیار پیشرفت چشمگیری داشته باشد و شاهد بازی بهتری از موسسه مصاف باشیم.

نویسنده : محمد گروس

  • گیم دیزاین
  • گیم پلی
  • گرافیک
  • صداگذاری
7.6

Sign In

Lost Password