مبارزین

By DevLog on اسفند ۲۳, ۱۳۹۴

نام بازی : مبارزین

سبک : رانر کژوال

سازنده : بازی های اکسین

badge-g

 

مقدمه :

مبارزین را میتوان در سبک رانر جای داد و از بازی های کژوال محسوب میشود. از جمله نکاتی که مبارزین را متفاوت با سایر بازی های ایرانی کرده است، آرت های دو بعدی بازی ست که جالب و بامزه طراحی شده. مبارزین را میتوان از بازی های خوب ایرانی دانست، اما براستی سازنده چقدر در جذابیت بازی موفق بوده است.

 

ایده و گیم دیزاین :

مبارزین ایده ی نسبتا جالبی دارد و پیش داستان خوبی که بازی را جذاب تر میکند. شما کنترل ماشینی در حال حرکت را بر عهده دارید که باید با تاچ کردن روی صفحه جهت شلیک تیربار ماشین را مشخص کنید و توسط آن موانع را از میان بردارید. در گیم دیزاین بازی المان هایی مانند موانع متفاوت، تقویت راننده و ماشین  و خریدن ماشین های جدید دیده میشود. از موانع بازی میتوان به وجود جعبه ها، پرندگان و زنبور و افرادی که در نقش دشمن به شما شلیک میکنند اشاره کرد. به نظر میرسد موانع بازی هماهنگی زیادی با یکدیگر ندارند. مثلا چرا زنبوران بزرگی در هوا به شما تیر اندازی میکند ؟ یا چرا با برخورد به  پرندگانی جان تان کم میشود ؟ از طرفی دیگر عده ای سوار بر موتور به شما تیر اندازی میکنند و اگر این سه را در کنار یکدیگر بگذارید هیچ وجه شباهتی و هماهنگی بین شان پیدا نمیکنید و این چیزی ست که جای تعجب دارد. در قسمت تقویت راننده میتوانید برای مثال سلامتی کاراکتر اصلی بازی را افزایش دهید یا در قسمت تقویت ماشین که بخش اصلی بازی ست به تقویت تیربار ماشین بپردازید. البته هر دوی این بخش المان های متفاوتی دارند که شما را برای ارتقا ماشین و رد کردن مراحل کمک میکند. هر چند وجود این المان ها به جذابیت بازی کمک میکند اما متاسفانه مبارزین خیلی سریع تصمیم میگیرد شما را مجبور به خریدن آیتم ها جهت ارتقای ماشین کند و بدون این کار رد کردن مراحل امکان پذیر نخواهد بود که این ویژگی تا حد زیادی جذابیت بازی را میگیرد.

 

گیم پلی :

بازی در کل روند سرگرم کننده ای دارد و ایده ی جدید آن جای تحسین دارد. البته بازی میتواند برایتان به مرور خسته کننده شود و متاسفانه اگر اهل پول خرج کردن نیستید نمیتوانید از بازی لذت ببرید! چرا که مراحل بازی به سختی طراحی شده اند و برای رد کردن آن حتما نیاز به ارتقای ماشین خواهید داشت. این اتفاق در مرحله ی دوم به بعد بازی رخ میدهد که به نظر میرسد به طور جدی از جذابیت بازی کم میکند و به ذوق گیمر میزند. بهتر بود سازنده مدت بیشتری به گیمر برای تعامل با بازی میداد و کم کم تصمیم به اجبار کردن خرید آیتم های مختلف میگرفت. جای خالی عکس العمل فیزیکی ماشین به شدت احساس میشود و اگر این بازی مانند بازی محبوب Hill Climb Racing از فیزیک ماشین بهره میبرد به شدت جذاب تر میشد. چالش های متفاوتی در بازی وجود دارد که در بخش بالا به آن اشاره شد اما باید بگوییم تقریبا تمام آن ها عکس العمل مشابه دارند و دردسر خاصی برایتان رقم نمیزند و شما هم در مقابل تمام آن ها فقط کافی ست از شلیک گلوله با تیربار استفاده کنید. بهتر بود در بخش مبارزه با چالش ها تنوع های متفاوتی هم دیده میشد. مبارزین از یک بخش “تک به تک” هم بهره میبرد که میتوانید به صورت آنلاین به رقابت با دیگران بپردازید. البته این بخش هنوز جذابیت ویژه ای ندارد و جای کار زیادی دارد. از دیگر ویژگی های مبارزین ثبت رتبه ی آنلاین است که میتوانید جایگاه خود را در میان بقیه ی مبارزان ببینید.

 

گرافیک :

طراحی های دو بعدی زیبا و جذاب از نکات مثبت مبارزین می باشد. طراحی کاراکتر، فضاسازی محیط، طراحی ماشین ها و … به خوبی کار شده و در این بخش مبارزین بدون نقص عمل کرده و همین طراحی ها باعث میشود تا این بازی در مقابل سایر بازی های ایرانی بیشتر به چشم بیاید و به عنوان یک بازی خوب با کیفیت ایرانی دیده شود.

 

صداگذاری :

این قسمت از بازی راضی کننده نیست و انتظار میرود بیشتر روی آن کار شود. موزیک بازی تم بسیار جدی دارد که احساس میشود با فضای بازی در تضاد است. صدای تیراندازی بسیار ساده و ابتدایی کار شده و جذابیت صداگذاری را گرفته است. در کل از افکت های صوتی مناسبی برای بازی استفاده نشده و امیدوارم سازنده با تغییرات مهم صداگذاری به جذابیت بازی بیفزاید.

 

رابط کاربری :

مبارزین رابط کاربری مناسبی دارد و در این بخش به خوبی عمل کرده ، مخصوصا طراحی گاراژ دو بعدی در قسمت ورود به بازی جذاب و دیدنی کار شده است.

 

نتیجه گیری :

مبارزین را میتوان جز بهترین بازی های ایرانی دانست که بسیار جای پیشرفت دارد و میتواند بهتر شود. با آرزوی موفقیت برای تیم سازنده.

 

منتقد : مجید توکلی

 

 ۷  ۱۰ ایده و گیم دیزاین
 ۲ ۳  ایده
 ۲ ۳ گیم دیزاین
 ۳ ۴ خلاقیت در ایده و گیم دیزاین
۱۲  ۲۰ گیم پلی
۲ ۲ کنترل بازی
 ۱ ۲ میزان سرگرمی مخاطب
 ۱ ۱ پیاده سازی فنی المان ها
 ۱ ۲ خلاقیت در طراحی روند بازی
 ۰٫۵ ۱  سنجش واکنش
 ۱ ۲  پاور آپ ها
۰٫۵ ۱   چالش ها
 ۱ ۲   هیجان
 ۱ ۲  موانع
 ۲ ۳  سیستم آپگرید
۱ ۲  Achievements
۹  ۱۰ فضاسازی
 ۲ ۲ نورپردازی
 ۱ ۱ تنوع مدل ها در صحنه
  ۱ ۲ تنوع در فضاسازی
 ۲ ۲  طراحی کاراکتر
۲ ۲   انیمیشن
۱  ۱   خلاقیت
۲٫۵  ۵ صداگذاری
۱٫۵ ۲ موسیقی
۱ ۳ افکت های صوتی
۴٫۵ ۵ رابط کاربری
۲٫۵ ۳ خلاقیت در طراحی منو
۱ ۱ استفاده از افکت و انیمیشن در منو
 ۱ ۱ طراحی HUD
۳۵  ۵۰ مجموع امتیاز
 ۷ / ۱۰

Good

 • ایده ی جالب و جدید
 • وجود بخش آنلاین
 • سیستم ارتقای ماشین و راننده
 • رابط کاربری مناسب
 • طراحی گرافیکی جذاب

Bad

 • یکی بودن عملکرد موانع
 • پولی شدن زود هنگام بازی
 • صداگذاری ضعیف
7

2 Comments

 1. بنده چند تا بازی اندروید ساختم تو کافه بازار گذاشتم میخوام ت و سایت شما هم بزارم
  ایا امکانش هست چطوره
  شرایطش ایمیل کنید

  جواب دادن
  • Majid Tavakkoli

   درخواست خودتون رو با این آیدی در تلگرام هماهنگ کنید : @s_karimi93

   جواب دادن

ثبت دیدگاه

ایمیل شما پیش ما محفوظ است فیلد های ستاره دار اجباری است *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sign In

Lost Password