جنگ زرهی

مجید توکلی

By مجید توکلی on بهمن ۵, ۱۳۹۵

badge-g

نام بازی : جنگ زرهی

سازنده : پلاس ناین

سبک : اکشن شوتر

جنگ زرهی را میتوان جز بازی هایی جای داد که ایده ی منحصر به فردی دارد. ایده ی بازی حتی در بین بازی های خارجی هم کمتر دیده میشود. در حالیکه در بین بازی های ایرانی بیشتر شاهد مبارزه با بدست گرفتن اسلحه و کشتن دشمن ها هستیم، جنگ زرهی آمده است تا لذت نبرد با تانک را به شما بدهد! شاید قبلا هم بازی هایی با ایده ی کلی مبارزه با تانک بازی کرده باشید، اما چیزی که جنگ زرهی را مجزا از بقیه میکند، دوربین اول شخص آن است.

یعنی شما بازی را از نمای جلوی تانک بازی میکنید در حالیکه بیشتر بازی های این سبک که البته تعداد آن ها کم است، نمای سوم شخص دارند یعنی شما میتوانید تمام تانک را در صحنه مشاهده کنید. البته نا گفته نماند که اگر بازی از داخل کابین تانک قابل بازی بود میتوانست خیلی لذت بخش تر باشد، اما باید قبول کنیم که این کار هزینه ی زمانی و مالی زیادی را برای سازنده ی بازی میطلبد.

از نکات دیگری که این بازی را نسبت به هم نوعان کمیاب خودش متفاوت کرده، کنترل حرفه ای و واقع گرایانه ی تانک می باشد. در کل سازنده سعی کرده تا فضای بازی را به واقعیت نزدیک کند. بطوریکه حرکات دوربین موقع حرکت تانک بسیار جالب و طبیعی کار شده و اگر شما یک گیمر هاردکور باشید حتما شما را یاد حرکات دوربین بازی زیبای بتل فیلد می اندازد. همچنین افکت های گرد و خاک و باران و … به بهترین شکل کار شده که شما را به فضای واقعی میدان نبرد بازی میبرد.

البته گرافیک بازی با اینکه خیلی خوب کار شده اما هنوز جای کار دارد و البته یکی از عوامل مهمی که باعث این امر شده محدودیت های پردازشی بر روی اکثر گوشی های موبایل و حتی زیاد نشدن حجم بازی ست. به طور کلی بنظر میرسد تکسچر ها و بافت مدل های سه بعدی میتواند ازین بیشتر باشد و گرافیک بازی را جذاب تر کند، مخصوصا قسمت لوله ی تانک که کمی بی کیفیت بنظر میرسد.

صداگذاری بازی از بهترین بخش های این بازی ست و اوج هنر بازی ساز زمانی مشخص میشود که تمام روند بازی، کنترل تانک و کشتن دشمن ها، همه و همه صداگذاری هماهنگ و لذت بخشی دارند. از بهترین نکات حرکت دوربین به همراه صداگذاری جالب زمانی ست که شما آخرین دشمن را از پای در میاورید. در این مواقع شاهد صحنه آهسته شدن بازی و Lower Pitch شدن صدای بازی میشوید که بازی را بسیار سینماتیک، لذت بخش و هیجانی کرده است. در واقع این پاداش سازنده به گیمر است که همچین صحنه ی اکشن زیبایی را بعد از کشتن تمام دشمن ها به گیمر هدیه میکند.

و اما رابط کاربری بازی …

جنگ زرهی در رابط کاربری هم حرفه ای عمل کرده اما به دلیل اینکه المان های زیادی در صفحه وجود دارند ممکن است برای گیمر ابتدا کمی گیج کننده بنظر برسد. بهتر بود سازنده با نحوه ی نمایش بهتری مشخصات تانک را نشان میداد چرا که در حال حاضر مشخصات تانک کمی مبهم بنظر میرسد و ممکن است هر مخاطبی نتواند با آن ارتباط بر قرار کند. همچنین این اتفاق میتوانست برای قسمت ارتقای تانک هم بیفتد.

نکته ی جالب اینجاست که برای جنگ زرهی منویی اصلی طراحی نشده و پس از شروع بازی مخاطب را مستقیم به قسمت انتخاب تانک هدایت میکند و این حتما باعث گیجی و سردرگمی گیمر مخصوصا در اوایل آشنایی با این بازی میشود. راستی این نکته را فراموش نکنیم که تنوع تاتک های انتخابی بسیار بالاس و میتواند مخاطب را مدت زیادی به بازی بکشاند و هر کدام از تانک ها با توجه به مشخصات خودشان به شلیک گلوله یا تیربار و استفاده از تجهیزاتی مانند پرتاب موشک مجهز هستند.

بهتر از بیشتر در مورد روند اصلی بازی توضیح دهیم، به طور کلی این بازی شامل بخش های : ماموریت اصلی، مقاومت، چالش روزانه، تورنمنت و اردوگاه می باشد. با رفتن به بخش ماموریت اصلی روند اصلی بازی را دنبال کنید، با رفتن به بخش چالش روزانه میتوانید هر روز در این بخش با چالشی مبارزه ای که سازنده برایتان در نظر داشته درگیر شوید و پاداش بگیرید. در این قسمت بعضی از مواقع حتی تانک های قدرتمند تری به شما داده میشود. این بخش را فقط میتوان روزی یک بار بازی کرد. یکی از بخش های جالب بازی بخش مقاومت است که شما در بازه ی زمانی باید دشمن های سرسختی را از بین ببرید و پاداش بگیرید. به طور کلی از این دو بخش برای پاداش و ارتقای تانک برای طی کردن ماموریت اصلی میتوانید استفاده کنید.

یکی از مهمترین ویژگی های این بازی، تورنامنت های آنلاین هست که میتوانید به صورت آنلاین به مبارزه با سایر رقبا بپردازید و با ثبت امتیاز در جدول رده بندی امتیاز خودتان را به رخ بقیه بکشید! ناگفته نماند که در این بازی افتخارات و وظایف روزانه ی خاصی هم برایتان در نظر گرفته شده تا با انجام دادن آن ها پاداش بگیرید. با تمام این تفاسیر میتوان گفت سازنده در بخش پیاده سازی گیم پلی بازی فوق العاده عمل کرده و یک پکیج کامل پر تنوع را به مخاطب عرضه میکند.

در تمام این نبردهای متنوع هوش مصنوعی دشمنان بازی مثال زدنی ست و تانک های دشمن به خوبی و هوشمندانه تصمیم به از بین بردن شما را دارند و شما بدون ارتقای تانک خودتان هیچ وقت موفق به طی کردن مراحل نمیشوید و برای از پای در اوردن دشمن های قوی طبیعتا باید تانک خود را قوی کنید و از تجهیزات مناسبی استفاده کنید.

در نهایت باید بگوییم جنگ زرهی را میتوان همیشه جز بازی های منحصر به فرد ایرانی جای داد و  معتقدیم این بازی حتی توانایی رقابت بین بازی های خارجی را دارد و امیدواریم به زودی شاهد منتشر شدن این بازی ایرانی در خارج از کشور باشیم.

با آرزوی موفقیت برای تمام بازی سازان ایرانی.

 

نویسنده : مجید توکلی

 

 • گیم دیزاین
 • گیم پلی
 • گرافیک
 • صداگذاری
9

4 Comments

 1. بازی قشنگ وجذابی هستش فقط جم زیاد میخودواس خرید تجهیزات جم رو کم کنید فولعادس

  جواب دادن
 2. خیلی عالی هست بازی جنگ زرهی

  جواب دادن
 3. عالی برنامه جنگ زرهی

  جواب دادن
 4. سلام دوستان خیلی عالی بازی جنگ زرهی

  جواب دادن

ثبت دیدگاه

ایمیل شما پیش ما محفوظ است فیلد های ستاره دار اجباری است *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sign In

Lost Password