امروز شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷

برترین بازی های ایرانی سال ۱۳۹۴

برترین بازی های ایرانی سال ۱۳۹۴

به لطف کافه بازار در سالی که سپری شد، شاهد عناوین زیادی از بازی های ایرانی اندروید بودیم که این خود توجه بیشتر به این صنعت و پیشرفت تولید بازی های ایرانی را می رساند و احتمال بسیار زیاد در سال آینده رشد بسیار بیشتری از تولید بازی ایرانی را مشاهده خواهیم کرد. این روند رشد بازی ها و کسب درآمد خوب تولیدکنندگان جای امیدواری دارد که علاقمندان به این صنعت میتوانند در این حوزه فعالیت کنند و البته از طرف دیگر عنوان های تقلیدی و ایده های کپی شده بسیار زیاد از عناوین خارجی کمی نا امید کننده است که به صورت ناخودآگاه عدم خلاقیت در ایده و گیم دیزاین برخی از بازی سازان ایرانی را می رساند. امیدواریم در سال بعد علاوه بر پیشرفت در قسمت تولید محصول، شاهد خلاقیت های بیشتری در زمینه ی ایده بازی و گیم دیزاین آن باشیم. البته نا گفته نماند که در مقابل این ها، پیشرفت فنی کارها هم قابل تعریف است، بسیاری از بازی های ایرانی وارد رقابت های آنلاین شدند که از نظر فنی پیشرفت قابل توجهی ست.

و اما در این مقاله که آخرین مقاله ی سال ۹۴ در سایت دِولاگ میباشد، قصد داریم تا بهترین بازی های ایرانی را که امسال شاهد آن بودیم در زمینه های مختلف فنی معرفی کنیم. برترین بازی ها در ۱۰ زمینه به شما معرفی میشوند. در انتخاب این برترین ها دقت زیادی خرج شده که  پس از مطالعه به منصفانه بودن آن پی می برید. تمامی این بازی ها از عنوان هایی که داخل سایت نقد شده اند انتخاب شده و میتوانیم بگوییم در حال حاضر دِولاگ آرشیو نقد و بررسی ۸۰% از بازی های ایرانی ست، اگر عنوانی را در قسمت نقدهای سایت مشاهده نمیکنید بخاطر این است که درخواستی از طرف شان به ما ارسال نشده و از دوستانی که درخواست داده اند و فرصت نکردیم نقد و بررسی بازی شان را در سایت قرار دهیم پوزش میطلبیم و حتما در سال جدید در اولین فرصت نقد و بررسی بازی هایشان در سایت گذاشته میشود. البته تمام این بازی ها در قسمت انتخاب برترین ها لحاظ شده اند.

بنابراین با ما همراه باشید تا برترین های ۹۴ را معرفی کنیم :

برترین ایده ۹۴ : نیترو

در ابتدا یک بازی نیازمند ایده ای جدید و پخته می باشد تا بتواند در مراحل بعدی پیاده سازی موفق باشد. در صنعت بازی های رایانه ای ایران متاسفانه ما بازی سازانی که از لحاظ ایده خلاقیت زیادی داشته باشند کم داریم ولی هستند کسانی که ایده ای نو داشته  و یا ایده ای کهنه را از دل صندوقچه بازی های خارجی بیرون کشیده و به خوبی پیاده سازی کرده اند و آن را گسترش داده اند. کاندیدهای این بخش بازی های زیر هستند :

۱- نیترو

۲- مگنیس

۳- دیسترو

۴- جنگاور ایرانی

۵- مبارزین

لقب برتر این بخش بازی “نیترو” میباشد که  ایده ای نو و جذاب تری را در بازار گیم ایران منتشر کرده است .

ir.ToTheEnd.Nitro5

برترین داستان ۹۴ : بال های تاریک

داستان و شخصیت پردازی در بازی ها از عواملی است که میتواند گیمر را مجذوب خود کند. در واقع بازی ساز ها با داستان و شخصیت پردازی مناسب باید به گونه ای عمل کنند تا گیمر بتواند با شخصیت ها همزاد پنداری کند و خود را جای شخصیت بازی فرض کند . میتوان داستان یک بازی را بدنه ی اصلی بازی دانست و هم چنین تکمیل کننده ی ایده یک بازی در بعضی موارد شاید ایده یک بازی جالب و نو باشد ولی بدون داستان حساب شده همان ایده می تواند تبدیل به یک فاجعه شود. این بخش دو کاندید دارد :

۱- بال های تاریک

۲- ۴۱۱۴۸

“بالهای تاریک” با داستانی حساب شده توانست نظر تیم ما را به خود جلب کند و لقب بهترین داستان بازی را در مقابل  رقیب قدرتمند خود  کسب کند.

air.com.lexipgames.darkwings5

برترین گیم دیزاین ۹۴ : ویراژ

بازی های ایرانی در این قسمت ضعف زیادی دارند و به نظر میرسد به این دلیل است که هنوز مفهوم گیم دیزاین به خوبی در صنعت بازی سازی امروزی شکل نگرفته و اکثر بازی سازان جدا از علم و دانش این قسمت، از بازی های خارجی کپی برداری میکنند. معیار ما در تعیین کاندیدها و برترین های این قسمت، خلاقیت هایی در بخش گیم دیزاین بوده که طبق این شرایط بازی های زیر کاندید برترین های این بخش شده اند :

۱- ویراژ

۲- صفر تا صد

۳- پلیس جوان

که “ویراژ” به دلیل سبک های متنوع بازی و خلاقیت های جالب در قسمت گیم دیزاین شایسته ی این عنوان می باشد.

com.NoaGames.HighwayRacer5

برترین پیاده سازی فنی ۹۴ : بتلفیش

کاندیدهای این بخش با توجه به گستردگی ویژگی های بازی و پیاده سازی آن انتخاب شده اند. به طور کلی منظور از پیاده سازی فنی، برنامه نویسی ویژگی های بازی ست که رعایت نکات بهینه سازی پردازشی و بهینه سازی حجم بازی اهمیت ویژه ای دارد. نبود باگ های فنی، کنترل روان و مناسب از نکاتی هستند که در این بخش مورد توجه است.

کاندیدهای این بخش :

۱- بتلفیش

۲- ۴۱۱۴۸

۳- دنده دو

۴- ویراژ

۵- صفر تا صد

که لقب برترین پیاده سازی فنی  به بازی “بتلفیش” به دلیل ویژگی های فنی و المان های زیاد این سبک، با توجه به اینکه به خوبی پیاده سازی شده و مشکل خاصی در آن دیده نمیشود تعلق میگیرد.

com.plus9.battlefishtd5

برترین گرافیک دو بعدی ۹۴ : بال های تاریک

در این قسمت، بازی ها از نظر کیفیتی و طراحی انتخاب شده اند که شامل بازی های زیر می باشد :

۱- بال های تاریک

۲- بتلفیش

۳- موتوری

۴- ۴۱۱۴۸

۵- مبارزین

۶- کله خفن

و از بین این بازی ها، بازی “بال های تاریک” به دلیل فضاسازی عالی، نورپردازی و رندرهای قوی، استفاده از تکنیک های گرافیکی، طراحی آرت های میان پرده بسیار خوب شایسته ی برترین گرافیک دو بعدی ست.

air.com.lexipgames.darkwings3

برترین طراحی کاراکتر دو بعدی ۹۴ : موتوری

بخش طراحی کاراکتر در بعضی از سبک ها میتواند خیلی مهم باشد به طوریکه بازی سازان باید به عواملی از جمله فرهنگ یک کشور برای بومی سازی کاراکتر ، سبک بازی و همخوانی کاراکتر با نمونه هایی در دنیای واقعی توجه زیادی داشته باشند تا بتوانند به خوبی کاراکتر و شخصیت ش را در ذهن گیمر حک کنند.

۱- موتوری

۲- صفر تا صد

۳- بال های تاریک

۴- ۴۱۱۴۸

۵- مبارزین

۶- کله خفن

بازی “موتوری” به خوبی توانسته با بومی سازی کاراکتر و توجه به المان های این بخش لقب بهترین طراحی کاراکتر را نصیب خود کند. موتوری نسبت به رقبای خود بیشتر به بحث طراحی کاراکتر و تاثیرات آن در بازی پرداخته است.

com.glimgames.motori3

برترین گرافیک سه بعدی ۹۴ : دنده دو

در پیاده سازی بازی های پلتفرم اندروید، ایجاد گرافیک خوب در کنار نورپردازی مناسب با توجه به رعایت نکات بهینه سازی کار دشواری ست و بازی های این قسمت با توجه به انتخاب تکسچرهای مناسب و با کیفیت، فضاسازی مناسب، نورپردازی خوب و  رعایت نکات بهینه سازی انتخاب شده اند.

۱- دنده دو

۲- جدال بر روی سرعت ۲

۳- پلیس جوان

۴- Silent Zone Dark Space

با توجه به نکات گفته شده، بازی “دنده دو” که اواخر سال ۹۴ منتشر شده شایسته ی این عنوان می باشد.

ir.fanafzar.orcagames.SecondGear2

برترین صدا گذاری ۹۴ : بال های تاریک

قطعا صداگذاری بازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و استفاده از افکت های صوتی مناسب متناسب با فضای بازی و موسیقی های مرحله بسیار حائز اهمیتند. روشن است که صداگذاری بازی باعث جذابیت هر چه بیشتر میشود و در القای حس بازی به گیمر کمک ویژه ای میکند. قطعا این قسمت از ساخت بازی میتواند باعث جذب گیمر شود تا لحظات بیشتری را به بازی کردن اختصاص دهد.

۱- بالهای تاریک

۲- دنده دو

۳- بتلفیش

۴- موتوری

۵- مرغ ها اعصاب ندارند

بازی “بالهای تاریک” در این بخش برتر است زیرا تمامی بخش صداگذاری از جمله موسیقی های درون بازی و دیالوگ ها به خوبی هرچه تمام کار شده است و استفاده از دوبلر حرفه ای از نکات مثبت صداگذاری این بازی ست.

air.com.lexipgames.darkwings6

برترین رابط کاربری ۹۴ : بتلفیش

رابط کاربری و مخصوصا منو شروع کننده های خوبی برای بازی ها هستند و میتوانند از همان ابتدا نشان دهنده میزان زحمت و زمانی باشد که تیم برای بازی کشیده است. همچنین طراحی این قسمت در داخل بازی نیز مهم است تا بتواند بهترین تجربه کاربری را به گیمر القا کند .

۱- بتلفیش

۲- نبردهور

۳- موتوری

۴- پلیس جوان

“بتلفیش” برنده این بخش می شود زیرا سازنده مستقل این بازی به تنهایی توانسته به خوبی هرچه تمام منو و رابط کاربری را طراحی کند و در این بخش بی نقص باشد .

com.plus9.battlefishtd9

برترین بازی سال ۹۴ : ۴۱۱۴۸

برترین بازی به عنوانی گفته میشود که در کل “بازی” خوبی باشد و بتوان از آن لذت برد و در قسمت های مختلف به خوبی پیاده سازی شده باشد و  مشکل خاصی در آن دیده نشود. از کاندیدهای این بخش میتوان به بازی های زیر اشاره کرد :

۱- ۴۱۱۴۸

۲- بتلفیش

۳- بال های تاریک

۴- پلیس جوان

بازی بسیار خوب “۴۱۱۴۸” با رعایت استاندارد نکات پیاده سازی بازی با توجه به خلاقیت های ویژه در قسمت گیم پلی و طراحی مراحل، طراحی کاراکترهای خوب و فضاسازی مناسب و ایجاد گرافیک بسیار خوب با استفاده از تکنیک های گرافیکی، انیمیشن های قابل قبول و از همه مهمتر داستان درگیر کننده و دیالوگ های مناسب شایسته ی عنوان بهترین بازی سال ۹۴ از نگاه تیم دِولاگ می باشد.

41148-gamerha

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. پیشاپیش سال ۹۵ را تبریک میگوییم و همراه شما به استقبال بهار میرویم. در سال جدید سایت دِولاگ فعالیت های ویژه ای دارد و تغییرات مهمی در آن اعمال خواهد شد. همچنین تیم بازی سازی دِولاگ با  عنوان های تازه و جدید در خدمت گیمرهای ایرانی خواهد بود. با آرزوی موفقیت برای تمامی بازی سازان ایرانی.

photo_2016-03-17_13-38-43

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.