امروز یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷

بدو دهقان بدو

بدو دهقان بدو

[vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_gallery type=”image_grid” interval=”3″ images=”6193,6194″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self”][vc_single_image image=”4269″ alignment=”right” border_color=”grey” img_link_large=”” img_link_target=”_blank” link=”https://cafebazaar.ir/app/ir.TeeToTum.RunDehghanRun/?l=fa”][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]نام بازی : بدو دهقان بدو

سبک بازی : رانر دو بعدی ساید اسکرول

نام سازنده : تی تو تم

 

بدو دهقان بدو را میتوان یکی از بازی های خوب بومی شده ی ایرانی دانست، چرا که این بازی سعی دارد با الگو گرفتن از یک سوژه ی فرهنگی ایرانی بسیار عالی، به ایجاد سرگرمی و انتقال مفهوم بپردازد.

قطعا موضوع اصلی و پیش داستان بازی از نکات مهم آن حساب میشوند، چرا که متاسفانه در این روزها، کمتر بازی ساز ایرانی با توجه به عناصر فرهنگی و داستانی بومی کشور، دست به ساخت یک بازی ایرانی میزند، در صورتیکه در تاریخ و فرهنگ ایرانی آنقدر سوژه های جالب و متنوع ریخته شده که در این وادی کلیشه ای داستان بازی های خارجی، بازی سازان ما میتوانند حتی در جهان حرف هایی برای گفتن داشته باشند.

گیم پلی این بازی را میتوان در دسته ی ۲D Runner Side Scroll جای داد چرا که این بازی یک بازی دو بعدی در سبک رانر (دونده) می باشد که دوربین از بغل (نیمرخ) کاراکتر را نمایش میدهد به طوریکه دوربین هم در حال حرکت می باشد و بازیکن میتواند جا به جایی محیط و بک گراند های بازی را ببیند.

به طور کلی روند بازی بدو دهقان بدو، در حرکت رو به جلو و پریدن های پی در پی خلاصه میشود. اولین نکته ی مهمی که توجه بازیکن را به خودش جلب میکند، سوار بودن کاراکتر اصلی بازی بر روی یک الاغ است. در حالی که در اکثر بازی های رانر دو بعدی خود کاراکتر را در صحنه میبینیم. مشخص است که سازندگان به دنبال ایده های خلاقانه برای بازی بوده اند.

البته این ایده های جالب به اینجا ختم نمیشوند، بازیکن میتواند سرعت خودش را کم کند که این المان در بازی های رانر زیاد به چشم نمیاید و البته در این بازی هم چندان پر کاربرد نیست اما تلاش سازنده ها برای پیاده سازی ایده های جدید قابل تحسین است.

بازیکن موانع زیادی را در مسیر خود میبیند و بیشترین چلنجی که این بازی از بازیکن میخواهد رد کردن موانع مختلف است. بازیکن باید حواسش را جمع کند که گاهی اوقات با یک بار پریدن و گاهی با دوبار پریدن (Double Jump) از موانع عبور کند.

یکی از ایرادهایی که از بالانس بودن گیم پلی بازی میتوان گرفت این است که در برخی مواقع رد کردن موانع تقریبا غیر ممکن است و بازیکن حتما به آن ها برخورد میکند و یکی از جان هایش را از دست می دهد.

استفاده از مشعل ریز علی از دیگر قابلیت هایی ست که در این بازی وجود دارد اما حقیقت این است که این قابلیت چندان کاربردی نیست و کمک شایانی به جذابیت گیم پلی این بازی نمیکند. همچنین بازی حاوی سیستم آپگرید بوده تا بازیکن بتواند مهارت های خود را ارتقا دهد.

بازی از لحاظ جلوه های بصری و گرافیکی در وضیعتی متفاوتی قرار دارد ، سبک کلی گرافیک بازی حال هوای جالب و تازه ای را به کاربر القا میکند که این کار هم میتواند خوب باشد و هم میتواند اثرات و نظرات منفی را در پیش داشته باشد . ترکیب رنگ سیاه با دیگر رنگ ها و استفاده از طرح های ساده به شکل طرح های کودکانه حال هوای خوبی را به بدو دهقان بدو اضافه کرده و باعث شده تا روایت این قصه قدیمی به همان حال و هوای دوران دبستان بازگو شود.

بازی از نظر گرافیکی ایراد چندانی ندارد و همه بخش ها به خوبی با هم از نظر رنگی هماهنگی دارند . منو و پیش داستان بازی نیز به شکل دفتر مشق طراحی شده که در نوع خود جالب بوده ، تنها ایرادی که در این بخش میتوان به بخش رابط کاربری بازی گرفت توضیح ندادن متنی گزینه های منو و فونت بازی است که ممکن است برای کاربران کم سن و سال تر کمی گیج کننده به نظر به رسد ، با این حال هدف از این نوع طراحی در بخش های مختلف ایجاد یک نوع تفاوت در بین بازی های خوش رنگ لعاب امروزی است که بدو دهقان بدو را به بازی جذاب و متفاوت تبدیل کرده است .

بدو دهقان بدو از نظر صداگذاری به شکلی معمول و به جا عمل کرده است و همه چیز در جای درست قرار دارد، موزیک های متن درون بازی تمی ایرانی و اصیل دارد که مناسب چنین بازی با این قصه است. تنها نکته ای که میتوان در این قسمت در مورد موسیقی های درون بازی مطرح کرد نبود تنوع موسیقی ها است که اگر در بازی وجود داشت بازی کردن را برای کاربران دلنشین تر می کرد. صداگذاری اولیه برای تعریف داستان دهقان فداکار نیز که توسط یک کودک آذری بیان می شود فضای بازی را به دوره ی درس و مدرسه و روخوانی این قصه ها می برد که در نوع خود کار جالب و پسندیده ای است.

به طور کلی این بازی را میتوان جز بازی های خوب ایرانی دانست که امیدواریم سازنده ها با بهبودی گیم پلی بتوانند در آینده نسخه های بهتری از این بازی را حتی در سطح جهانی عرضه کنند.

نویسنده : DevLog[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

ایده ۱
 گیم دیزاین ۰٫۵
 داستان  ۱
 خلاقیت  ۰٫۷۵
 گیم پلی  ۰٫۵
 پیاده سازی فنی ۱
 گرافیک  ۰٫۷۵
 انیمیشن ۱
 صدا گذاری ۰٫۷۵
 رابط کاربری ۰٫۵
مجموع امتیاز

۷٫۸

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]