بالهای تاریک

Garoos

By Garoos on اسفند ۲۰, ۱۳۹۴

نام بازی : بال های تاریک

سبک : ماجراجویی(کلیک و اشاره)

نام سازنده : لکسیپ گیمز

badge-g

 

مقدمه :

بالهای تاریک هرچند از نظر فضا سازی ، روایت داستان ، صداگذاری بسیار خوب عمل کرده اما از نظر پیاده سازی فنی و طراحی مراحل راضی کننده نیست . نسخه اولیه بازی مشکلات فنی جدی داشت که با گذر زمان و ارائه اپدیت های این بازی این مشکلات تا حد زیادی برطرف شده اما متاسفانه مشکلات جدیدی در نسخه فعلی مشاهده می شود که با توجه به مدت زمان انتشار بازی بسیار جای تعجب دارد .از مهمترین نکته مثبت بال های تاریکی میتوان به ارتقا سطح مخاطب اشاره کرد که دوبله و روایت داستان حساب شده ی بازی باعث این امر می شود.

 

ایده و گیم دیزاین و داستان :

بازی در سبک ماجراجویی اشاره و کلیک ارائه شده و در کل از نظر گیم دیزاین حرف جدیدی برای گفتن ندارد اما در داستان بازی جذابیت های زیادی نهفته است که باعث می شود روند  خسته کننده ی بازی برایتان قابل تحمل تر شود.داستان بازی از ابتدا گیمر را مجذوب مرموز بودن خود میکند تا به دنبال تمام کردن آن باشد که این خود باعث جذب مخاطب بیشتر در این مدل بازی ها میگردد.این بازی سعی میکند با نمایش میان پرده های بسیار خوب و قوی به صورت کامیک که به خوبی طراحی شده اند داستان اصلی را برای شما روایت کند که از نکات مثبت بازی است . نمایش انیمیشن سینماتیک بازی جذابیت بیشتری به روند داستانی بالهای تاریک داده است .

 

گیم پلی :

روند بازی واقعا خسته کننده است و حتی اگر شما از طرفداران این سبک بازی باشید برخی از معماهای غیر منطقی بازی شما را کلافه میکند و این قول را به شما می دهیم که بر خلاف حرف سازنده های بازی قادر به فهمیدن راه حل برخی از معما ها نشوید.متاسفانه بسیاری از اشیا که باید در محیط بازی پیدا کنید در جاهای عجیب غریبی یافت می شوند که پیدا کردن آنها مستلزم کوبیدن تمامی انگشتان خود بر روی صفحه نمایش دستگاه است که این امروزه حتی در این سبک بازی ها ضد قانون گیم دیزاین محسوب می شود و امروزه متوجه شده اند که انتخاب های “پیکسلی” به شدت گنگ و خسته کننده است و این چیزی است که شما در این بازی به مراتب مشاهده میکنید در حدی که گیمر برای پیدا کردن یکی از نشانه های مرموز بازی باید با ضربات زیادی در قسمت پایینی صفحه زیر دکمه راهنما کلیک کند تا بتواند نشانه را ببیند ، که فهمیدن این توسط گیمر به دور از انتظار است .متاسفانه بال های تاریک ضعف های فنی قابل توجهی داردکه از انها می توان به سیستم Drag & Drop نه چندان جالب ، رفتار عجیب نوار امتیاز ،گیر کردن بازی در قسمت اموزش اولیه ، پخش دیالوگ های پشت سر هم و کنترل نشده و مشکل جدید عدم نمایش میان پرده اولیه و بارگذاری نشدن مرحله پس از نمایش میان پرده مرحله که در اخرین نسخه این عنوان مشاهده می شود که ممکن است برخی از این مشکلات ناشی از انتخاب عجیب Adobe Air برای ساخت بازی باشد که در مقابل انجین های پرقدرت امروزی مانند یونیتی حرفی برای گفتن ندارد .

 

فضاسازی :

از نکات مثبت بال های تاریک که از ابتدا توجه شما را جلب میکند فضا سازی زیبای بازی است.البته طراحی صحنه جای کار دارد و نور پردازی بازی مناسب با پیدا کردن اشیا مختلف نیست به طوریکه بیشتر ایتم ها در مکان های بسیار تاریک یافت می شود که ممکن است حتی آن ها را نبینید . در سبک بازی های ماجراجویی امروزه صحنه طوری طراحی می شود که به صورت نا خودآگاه گیمر را برای پیدا کردن اشیا راهنمایی می کند در حالی که در این بازی اکثر اشیا و نماد ها در جاهای بسیار گنگی یافت می شوند.

 

صداگذاری :

این بخش از نکات مثبت بالهای تاریک است که مشکل خاصی در آن دیده نمی شود . استفاده از دوبلر برای روایت دیالوگ ها و داستان به جذابیت بازی افزوده است و افکت های صوتی در میان پرده ها بسیار عالی کار شده و ایرادی ندارد ، همچنین موسیقی بازی مناسب با حال هوای این سبک بازی ها است . تنها ایراد کوچکی که در برخی دیالوگ های بازی می توان دید راهنمایی گنگ کاراکتر بازی به گیمر است که جای کار بیشتری دارد ، برای مثال کاراکتر میگوید “باید در را به کمک وسیله ای باز کنم” در صورتی که باید به دنبال کلیدی برای باز کردن در باشد که این دیالوگ ذهن گیمر را به طرف پیدا کردن یک وسیله به غیر کلید برای باز کردن در سوق می دهد .بهتر بود برای این دیالوگ ها کاراکتر با گفتن “باید به دنبال کلیدی باشم ” هوشیاری بیشتری برای پیدا کردن کلید به گیمر میداد.

 

رابط کاربری :

این قسمت از بازی تعریف چندانی ندارد و توقع داشتیم آیکون آیتم ها در بالای صفحه با کیفیت بهتری طراحی شوند و در کل بازیسازان میتوانستند خلاقیت بیشتری در قسمت کوله پشتی بازی (Inventory ) به کار ببرند . راهنمای بازی کمک زیادی به گیمر نمیکند و در کل طراحی جالب و جامعی ندارد . قسمت آموزش اولیه بازی به خوبی ساخته نشده و کامل نیست به طوری که حتی هیچ اشاره ای به ترکیب کردن آیتم ها و ساخت شی جدید (Craft ) ندارد.منوی بازی ساده طراحی شده است و از گرافیست های بازی انتظار بیشتری میرفت اما ایرادی در آن دیده نمیشود و افکت رعد و برق حس ترس را به گیمر در ابتدای بازی القا میکند.

 

نتیجه گیری :

بال های تاریک میتواند با توجه بیشتری به رضایت گیمر از نظر طراحی مراحل و معماهای بازی و رفع مشکلات فنی و بهبودی رابط کاربری به یکی از بهترین بازی های ایرانی تبدیل شود. اگر حوصله و صبر بسیار زیادی در کشف رموز مخفی یک بازی ماجراجویی دارید، این بازی میتواند سرگرمی خوبی برایتان به ارمغان بیاورد.

منتقد : مجید توکلی ، محمد گروس

 ۶٫۵  ۱۰ ایده – داستان – گیم دیزاین
۰٫۵ ۱  ایده
۱ ۲ گیم دیزاین
۰٫۵ ۲ خلاقیت در ایده و گیم دیزاین
۱٫۵ ۲ داستان
۲ ۲ روایت داستان
۱ ۱ دیالوگ ها
۷  ۱۰ گیم پلی
۳ ۵ خلاقیت در طراحی مراحل
۲ ۲ مدت زمان گیم پلی
۱٫۵ ۲ کنترل کاراکتر
۰٫۵ ۱ پیاده سازی فنی المان ها
۸٫۲۵  ۱۰ فضا سازی
 ۱٫۵ ۲ نورپردازی
۲ ۲ استفاده از مدل ها در صحنه
۱ ۱ تکنیک های گرافیکی
۱ ۱ تنوع در فضاسازی
۱٫۷۵ ۲ طراحی کاراکتر
۱٫۷۵ ۲ انیمیشن
۹٫۵  ۱۰ صداگذاری
۱ ۱ موسیقی منوی اصلی
۲ ۲ موسیقی مرحله
۱ ۱ افکت های صوتی منو
۳٫۵ ۴ افکت های صوتی مرحله
  ۲ ۲ صدای دیالوگ ها
۴٫۷۵  ۱۰ رابط کاربری
۰٫۵ ۲ خلاقیت در طراحی منو
۱ ۱ منوی اصلی
۱ ۱ منوی توقف
۰٫۵ ۲ استفاده از افکت و انیمیشن در منو
۱ ۲ طراحی گرافیک منو
۰٫۷۵ ۲ طراحی HUD
 ۷٫۲ مجموع امتیاز از ۱۰
۳۶

Good

 • فضا سازی مناسب
 • سینماتیک جذاب
 • صداگذاری عالی
 • استفاده از دوبلر حرفه ای
 • روایت داستان خوب
 • طراحی مناسب میان پرده ها
 • داستان مرموز

Bad

 • حجم زیاد بازی
 • طراحی ضعیف مراحل
 • گنگ بودن معما ها
 • شکار پیکسلی آیتم ها
 • گیم پلی خسته کننده
7.2

17 Comments

 1. بعضی از ایرادات منطقیه. اما من این بازی رو تا آخرش رفتم. این سبک بازی همینطوره. شما چندتا نمونه خارجی هم که بازی کن. از نظر گیم پلی خسته کننده به نظر میاد اما با معماها و چیزهای دیگه جاش پر میشه. معروفترین بازی توی این سبک yesterday , machiniroum , dark manoor و …
  اما بازم دمشون گرم که همچین چیزی درست کردن. خداکنه منتقدین بازی تو ایران مثل منتقدین سینما نشن که فقط نظراتشون بدون در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی، مالی و … تیم تولید کننده باشه.
  من خودم انیماتور هستم و توی چند تا پروژه گیم هم سهیم بودم و با مشکلات تولید آشنا هستم.

  جواب دادن
  • سلام تو خونه ای سام من ۱۰ تا سرنخ پیدا کردم میشه بگید یازدهمین کجاست چون هرچی میگردم چیزی نیست

   جواب دادن
  • میشه من رو هم راهنمایی کنین که چطور تا آخرش رفتین؟
   چون من واقعا دارم عصبی میشم و وسطای بازی گیر کردم
   ۶۶۰ امتیاز از ۶۷۰ تا دارم و نمیتونم برم مرحله بعد

   جواب دادن
  • ممنون از نظرتون. بله ممکنه بازی های دیگه ی این سبکی هم خسته کننده باشن.

   جواب دادن
 2. سلام من ۵۵۰ امتیاز دارم و برای باز کردن در ۵۷۰ امتیاز لازم داره ایا باید پول بدم و امتیاز بخرم یا نه میشه کاملا راهنماییم کنید مرسی

  جواب دادن
  • این بازی در نهایت پولیه. هیچ کس بدون پول تمومش نکرده.

   جواب دادن
   • طبق آماری که ما داریم همینطوره اما سازنده ها ادعا میکنن که بدون پول هم میشه تموم کرد !

    جواب دادن
  • باید از سازنده ها بپرسید دوست عزیز !

   جواب دادن
 3. من تو مرحله لوستر گيرکردم ۵۵۰امتيازدارم توروخدا بگيدبقيه اش و ازکجابيارم ديگه کلافه شدم يکى هست کمک کنهههه؟؟؟؟درضمن اتاق تلفن کجاست؟؟؟يکى بگه جان من

  جواب دادن
  • باید از سازنده ها بپرسید

   جواب دادن
 4. باید طرح ها و عکس هارو پیدا کنید تا امتیازتون بره بالا مثلا روی عکس کنار تخت بزنید،روی روزنامه؛روی تک تک نامه ها
  طرح هایی هم که پیدا کردنشون مقداری سخته من میگم:
  وقتی از فانوس ها رد میشید روی دیوار راهرو…توی حیاط تیمارستان توی اون کلبه هه روی دبه ی کنار دکمه ی راه حل
  روی گهواره، اتاق لوستر پله های سمت راست رو بزنید وقتی از بالا به پایین دید داره روی دیوار قسمت پایین
  روی تابلو ی تیمارستان بزنید امتیاز میده
  توی اتاق آهنی که فیل وجود داره داخل کشوی اون دراوره
  نامه ها حتما خونده بشه…مخصوصا اون نامه های تیره رنگ روی زمین و نامه های توی کره ی جغرافیایی
  موفق باشید

  جواب دادن
  • من ۵۶۰ تادارم نمیتونم ده تاروپیداکنم بدون خریدمیشه تموم کردیانه

   جواب دادن
 5. امتیازم رو ۴۱۰ گیر کرده و بالا نمیره باید ب ۵۷۰ برسونم برای ادامه بازی خواهشن کمک کنید مرسیییییی

  جواب دادن
 6. اقامن ۵۶۰تاامتیازدارم ده تاکمه بدون خریدمیشه بازیروادامه دادیانه کمکم کنین کسی بدون خریدرفته

  جواب دادن
 7. اقا من امتیاز میخرم همش خطا میده نمیتونم برم مرحله بعد خواهش میکنم هر کی میتونه کمکم کنه این شماره تماسم۰۹۳۹۷۱۰۷۰۵۹

  جواب دادن
 8. دوستان من تا اخرش رفتم سوالی داشتین ور خدمتم .ایدی اینستاگرامممTohi4008

  جواب دادن
 9. سلام خدمت دوستانه عزیز ، آقا تو لوستر عاج رو وارد کردم رفت تو اون اتاقه که یجای شومینه هست و یه جعبه داره ، رمزه اون جعبه که پنج رقمیه چنده، تو اون آجرنمای طاق شکل رو میگم

  جواب دادن

ثبت دیدگاه

ایمیل شما پیش ما محفوظ است فیلد های ستاره دار اجباری است *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sign In

Lost Password